کد خبر: 3442

تاریخ انتشار: اسفند ۲۷, ۱۳۹۴

احتمال بازداشت عوامل سقوط هواپیماى ایران ١۴٠

به گزارش کن نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، گزارش نهایی علت حادثه باید ۶ ماه پیش اعلام می شد و حالا با مطرح شدن آن، رسیدگی قضایی در دادسرای جنایی تهران کلید خورده است. این سانحه که در لاین تهران-طبس رخ داد به دلیل از کارافتادن یکی از موتورهای هواپیما و عدم فراهم […]

photo_2016-03-17_10-36-25به گزارش کن نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، گزارش نهایی علت حادثه باید ۶ ماه پیش اعلام می شد و حالا با مطرح شدن آن، رسیدگی قضایی در دادسرای جنایی تهران کلید خورده است.

این سانحه که در لاین تهران-طبس رخ داد به دلیل از کارافتادن یکی از موتورهای هواپیما و عدم فراهم بودن شرایط برای فرود اضطراری در اتوبان تهران-کرج،خلبان در صدد فرود در پادگانی نظامی برآمد اما دم هواپیما با دیوار پادگان برخورد  و در محوطه ای باز سقوط کرد،به دنبال انفجار و آتش سوزی هواپیما،۸ تن دیگر نیز مجروح و به بیمارستان انتقال یافتند.

تلاش ها برای مطالعه و تحقیق بر روی علت بروز حادثه از همان زمان آغاز شد،اما بعد از گذشت ۴۰۰ روز از وقوع حادثه و اتمام مهلت قانونی،علت سقوط اعلام نشد و این در حالی بود که خانواده قربانیان اندوهناک و دل آزرده گلایه داشتند که چرا در طول این مدت یک مسئول هم برای بازدید از آنها مراجعه ای نداشته است.

**عامل اصلی حادثه چه بود؟

در نهایت پس از گذشت ۶ ماه از مهلت قانونی و مقرر برای رسیدگی به موضوع و بررسی دلایل فنی بروز حادثه، جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی،نقص فنی را عامل اصلی این حادثه تلخ عنوان کرد.

وی در تشریح علت حادثه می گوید:با توجه به کارآیی هواپیما و بررسی های تخصصی صورت گرفته روی تمامی احتمالات و نظریات از سوی کارشناسان فنی ذیربط،اشکال در سیستم کنترل الکترونیکی موتور هواپیما عامل محوری و موثر در سانحه بوده و اشکال در این سیستم نه تنها موجب نارسایی در هشدار به موقع به خلبان شده،بلکه خود به عامل مهمی برای از دست رفتن موتور هواپیما نیز تبدیل شده است.

**برخورد با کارشناسان فنی به دلیل اعلام مشکل فنی در هواپیما

همانطور که عنوان شد اشکال در سیستم کنترل الکترونیکی موتور هواپیما از عوامل اصلی این سقوط اندوهبار تعیین شده است.

یکی از کارشناسان هوایی در گفتگو با رسانه ها در خصوص این حادثه تلخ می گوید:سالها نقیصه مورد اشاره را متذکر شدیم اما به دلیل مطرح کردن چنین اشکالی با ما برخورد نیز شد .
احتمال بازداشت عوامل سقوط هواپیما

قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی گفت:بنده از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ ویژه برای رسیدگی به این پرونده دارم و به این ترتیب باید از این پس از یک پرسه قضایی بررسی‌های لازم صورت گیرد.

همچنین سرپرست دادسرای ویژه جرائم جنایی گفت: این احتمال که فرد یا افرادی دستگیر و بازداشت شوند وجود دارد اما هدف ما بیشترافزایش پیشگیری از وقوع سوانح مشابه است

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.