کد خبر: 3879

تاریخ انتشار: فروردین ۲۳, ۱۳۹۵

فرود تاریخی راکت SpaceX روی سطح دریا

شرکت اسپیس ایکس بالاخره موفق شد یکی از راکت های خود را روی سکویی شناور در اقیانوس فرود بیاورد تا به این ترتیب، نام خود را در تاریخ ماموریت های فضایی جاودانه کند. در ویدیویی که اسپیس ایکس از این ماموریت منتشر کرده، طی شدن موفقیت آمیز مراحل فرود این راکت به خوبی دیده می […]

۹b56fb8e-d8f7-410b-8cd0-2e788ee928eaشرکت اسپیس ایکس بالاخره موفق شد یکی از راکت های خود را روی سکویی شناور در اقیانوس فرود بیاورد تا به این ترتیب، نام خود را در تاریخ ماموریت های فضایی جاودانه کند. در ویدیویی که اسپیس ایکس از این ماموریت منتشر کرده، طی شدن موفقیت آمیز مراحل فرود این راکت به خوبی دیده می شود. این دستاورد اسپیس ایکس آنقدر مهم است که باراک اوباما رییس جمهور آمریکا را نیز وادار به صدور پیام تبریک کرده است.

آقای اوباما در پیام خود خطاب به شرکت اسپیس ایکس گفته: “به دلیل داشتن افرادی خلاق در شرکت هایی مانند اسپیس ایکس و ناسا است که آمریکا همچنان در اکتشافات فضایی پیشگام است.”

اسپیس ایکس بارها تلاش کرده بود تا راکت خود را روی سکویی شناور روی آب اقیانوس به سلامت فرود بیاورد که هر بار با شکست روبرو شده بود. اگرچه در هر ماموریت تازه اسپیس ایکس پیشرفت هایی دیده می شد، اما این پیشرفت ها به قدر کافی تاثیرگذار نبودند. سکویی که برای فرود این راکت در نظر گرفته شده بود اندازه ای معادل نیمی از یک زمین فوتبال را داشت و محل قرارگیری آن در اقیانوس اطلاس اعلام شده است. این راکت که برای ارسال پشتیبانی به ایستگاهی فضایی بین المللی اعزام شده بود، ساعاتی پیش بدون هیچ گونه نقصی روی سکوی در نظر گرفته شده فرود آمد.

پس از انجام موفقیت آمیز فرود، ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس گفت: “گام دیگری به سوی ستاره ها برداشتیم. برای اینکه بتوانیم دسترسی به فضا را واقعا ساده کنیم، باید به میزان کامل و سریعی از قابلیت استفاده دوباره از راکت دست پیدا کنیم.”

فرود موفقیت آمیز روی زمین بخش مهمی از طرح این شرکت برای کاهش هزینه های سفر به فضا است. اسپیس ایکس اکنون با کسب چنین موفقیتی بار دیگر در صنعت فضانوردی به شرکتی نامدار تبدیل شده است و بسیاری امیدوارند این شرکت در آینده نزدیک بتواند سفرهای ارزان قیمتی را به فضا راه اندازی کند.

نوشته شده توسط: آقای محمد خان بیگی از نشریه تک شات

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.