کد خبر: 4960

تاریخ انتشار: تیر ۳, ۱۳۹۵

بقایای اجساد سرنشینان هواپیمای رئیس جمهوری سابق لهستان از قبرخارج می شود

کن نیوز|سوانح هوایی مقامات لهستانی در نظر دارند تا بقایای اجساد لخ کاژینسکی رئیس جمهوری پیشین این کشور ،‌همسر او و سایر مقاماتی را که در سانحه سقوط هواپیمایشان در سال ۲۰۱۰ کشته شدند برای کمک به محققانی که در مورد سقوط این هواپیما تحقیق می کنند از قبر خارج سازند. به گزارش کن نیوز […]

polish_president_hjaqکن نیوز|سوانح هوایی
مقامات لهستانی در نظر دارند تا بقایای اجساد لخ کاژینسکی رئیس جمهوری پیشین این کشور ،‌همسر او و سایر مقاماتی را که در سانحه سقوط هواپیمایشان در سال ۲۰۱۰ کشته شدند برای کمک به محققانی که در مورد سقوط این هواپیما تحقیق می کنند از قبر خارج سازند.
به گزارش کن نیوز به نقل از آسوشیتدپرس از ورشو ، مسیج کویاوسکی Maciej Kujawski دادستان ارشد لهستان روز چهارشنبه اعلام کرد محققان در حال مذاکره با کارشناسان لهستانی و خارجی هستند تا ترتیبات این کار را در زمانی که هنوز مشخص نشده است فراهم سازند.
کویاوسکی افزود از جهت دمایی حد فاصل زمانی بین اواسط اکتبر تا اواسط آوریل بهترین فرصت برای خارج ساختن بقایای اجساد و بررسی آنهاست.
به گفته کویاوسکی ، مدارک کالبدشکافی که لهستان از مقامات روسیه که سقوط این هواپیما در خاک آنها روی داد دریافت کرده اند ناقص و در مواردی اشتباه است و به تعیین علت سقوط این هواپیما کمکی نمی کند. مقامات لهستانی اخیرا تحقیقات جدیدی را در مورد علت سقوط هواپیمای لخ کاژیسنکی شروع کرده اند.
شک های مقامات لهستانی در مورد مدارک کالبدشکافی ارائه شده از سوی روسیه در طول سالهای گذشته به نه مورد خارج ساختن بقایای سرنشینان این هواپیما از قبر منجر شده است. در شش مورد مشخص شد که بقایای اجساد متعلق به فرد اعلام شده نیست.
اجساد سرنشینان این هواپیما در تابوتهای دربسته از روسیه وارد شد و در لهستان هیچگونه آزمایشی در مورد آنها انجام نشد.
هواپیمای توپولف ۱۵۴ حامل کاژینسکی در دهم آوریل سال ۲۰۱۰ در هوایی مه آلود در فرودگاه اسمولنسک روسیه سقوط کرد. کمیسیون های تحقیق جداگانه ای که در روسیه و لهستان در مورد این سانحه تشکیل شد علت آن را آموزش ناکافی خدمه پرواز و اشتباه انسانی در شرایط دشوار اعلام کردند.
امسال دولت لهستان که از طرف حزب قانون و عدالت متعلق به یاروسلا کاژینسکی برادر دوقلوی لخ تشکیل شده است تحقیقات تازه ای را در این خصوص شروع کرده است.
۱۰۲۰۰۸۹۴۳۶تعدادی از مقامات این حزب می گویند سقوط هواپیمای رئیس جمهوری لهستان عمدی و از طریق مواد منفجره ای که توسط نیروهایی در لهستان و روسیه در این هواپیما کار گذاشته شده بود انجام شده است. در تحقیقات جدید دولت لهستان این فرضیه هم مورد بررسی قرار می گیرد.
روسیه اسناد و مدارک حیاتی مربوط به این سانحه نظیر جعبه های سیاه و بقایای هواپیما را به لهستان برنگردانده است و می گوید برای تحقیقات خود در مورد این سانحه به آنها نیاز دارد.
تصمیم در مورد خارج ساختن بقایای اجساد سرنشینان این هواپیما روز سه شنبه و در جریان ملاقات مقامات لهستانی با تعدادی از خانواده های قربانیان از جمله یاروسلاو کاژینسکی اتخاذ شد.
روز سه شنبه همچنین دادگاهی در ورشو معاون سابق یکی از سازمانهای امنیتی کشور را در ارتباط با کوتاهی در تامین امنیت پرواز هواپیمای لخ کاژینسکی گناهکار شناخت و او را به هجده ماه حبس تعلیقی محکوم کرد.

انتهای خبر/

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.