کد خبر: 4966

تاریخ انتشار: تیر ۵, ۱۳۹۵

جوابیه مدیرکل مراقبت پرواز به انتقاد رئیس اتاق بازرگانی

کن نیوز|ابراهیم مرادی در پی اظهارات رئیس اتاق بازرگانی پس از یک سفر هوایی و انتقاد وی از کنترلر ترافیک هوایی در صفحات اجتماعی، مدیر کل مراقبت پرواز در بیانیه ای به وی پاسخ داد: “بر اساس مصوبات سازمان جهانی هواپیمایی کشوری (ICAO) و سازمان جهانی کار (ILO)، حرفه ی کنترل ترافیک هوایی (مراقبت پرواز) یکی از […]

فرودگاه-امامکن نیوز|ابراهیم مرادی

در پی اظهارات رئیس اتاق بازرگانی پس از یک سفر هوایی و انتقاد وی از کنترلر ترافیک هوایی در صفحات اجتماعی، مدیر کل مراقبت پرواز در بیانیه ای به وی پاسخ داد:

“بر اساس مصوبات سازمان جهانی هواپیمایی کشوری (ICAO) و سازمان جهانی کار (ILO)، حرفه ی کنترل ترافیک هوایی (مراقبت پرواز) یکی از پیچیده ترین، پر مسئولیت ترین و پر استرس ترین مشاغل جهان است که مهمترین وظیفه آن برقراری جدایی های استاندارد بین پروازها و پیشگیری از برخورد آنها با یکدیگر و با موانع در مناطق کنترل شده می باشد. هنگامی که این ویژگی ها به شرایط کاری داخل کشور (با توجه به سالیان متمادی تحریم صنعت هوانوردی از سوی دشمنان انقلاب که اثرات آن فرسودگی تجهیزات زمینی و فرسودگی ناوگان هوایی را در برداشته است و نیز چندین برابر شدن پروازها طی سال های اخیر و …) تعمیم داده شود، بر هر ذهن منصف و بی غرضی محرز می گردد که سخن کارشناسان و تحلیل گران صنعت هوانوردی در مورد کنترلرهای ترافیک هوایی ایران و مقایسه ی آنها با رزمندگان جبهه های دفاع مقدس و جانبازی و فداکاری های آنان، سخنی متقن و بر مبنای واقعیت هاست. کنترلرهای ترافیک هوایی مدت هاست که در شرایط فوق الذکر ملزم به ارایه ی سرویس های استاندارد بین المللی هستند. اما علیرغم همه این کاستی ها، بی وقفه و ایثارگرانه ایمنی پروازها را به قیمت جان خویش تأمین کرده اند.

چه در دوران قبل از برجام و چه در دوران پس از آن، کمتر شغلی در کشور می توان نام برد که مانند حرفه ی کنترل ترافیک هوایی منطبق بر فرمایشات مقام معظم رهبری بر مدار اقتصاد مقاومتی و تبدیل علم و مهارت به ثروت ملی قرار داشته باشد.لازم به یادآوری است که درآمدهای ارزی کشور از محل ارایه ی سرویس مراقبت پرواز به پروازها، یکی از منابع مهم و مورد تأکید وزیر محترم راه و شهرسازی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

اظهار نظر افراد در حوزه های غیر تخصصی بدون شک می تواند منجر به اشتباهاتی شود که چه بسا با یک پرسش از کارشناسان آن حوزه، قابل پیش گیری باشد. به نظر شما اگر یک هوانورد در حوزه های بازرگانی و تجارت، عوارض گمرکی، تنظیم بودجه، کالاهای قاچاق و … اظهار نظر کند و به قضاوت و نشر رأی خویش در جامعه اقدام کند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ از شخصیت های حقوقی نظیر جنابعالی که ارتباطاتی فراتر از عموم مردم در اختیار دارند، انتظار می رود که قبل از انتشار یادداشت و قضاوت کردن و متهم ساختن، با پیگیری موضوع از مسئولان ذیربط و کسب اطلاعات صحیح، به دور از هیجان و احساس و بری از توهین و بی احترامی اظهار نظر کنند. بر خلاف حوزه های اقتصادی و بازرگانی، در صنعت هوانوردی و به خصوص در حرفه ی پیچیده ی کنترل ترافیک هوایی، حرف حرف و واژه واژه ی کنترلرها و حرکات و رفتارهای آنها ثبت و ضبط می گردد. همه ی مسافران و از جمله جنابعالی حق دارید تا با شکایت کردن به مراجع رسمی و ذیصلاح، حقوق خویش را باز یابید. صد البته این حق به صورتی قوی تر برای خلبان پرواز مذکور نیز بوده است تا قبل از هر اقدامی، از طریق مراجع قانونی موضوع را پیگیری کند. در بخشی از متن فرموده اید: «بیشتر مسافران روزه دار بودند و مدام این سؤال را مطرح می کردند که خب اگر قرار بود پرواز تأخیر داشته باشد، چرا سوار هواپیما شدیم؟» پیشنهاد اکید می کنیم که اکنون با علم به این که برج مراقبت پرواز هیچ نقشی در زمان و نحوه ی سوار و پیاده کردن مسافران ندارد، این پرسش را مجدد از خلبان و مسئولان عملیات شرکت هواپیمایی بپرسید که چرا چنین اقدامی انجام داده اند؟!

در مورد پرواز مورد اشاره ی جنابعالی، ضمن یادآوری این نکته که چگونه پارک کردن و خروج از پارک هواپیما به عهده پرسنل زمینی و خلبان میباشد، می توانید به نامه ی شماره ۳۴۷۶۷ مورخ ۱۸/۱۲/۱۳۹۴ اداره کل فرودگاه بین المللی مهرآباد به شرکت های هواپیمایی که محدودیت های پارک هواپیما در فرودگاه را شرح می دهد و عواقب تخلف و عدول از مقررات از جمله تأخیر و … را متوجه شرکت هواپیمایی متخلف می داند، رجوع نمایید. پرواز شما نیز از جمله همین موارد بوده است که به غلط، موضوع به واحدی غیرمرتبط یعنی برج مراقبت پرواز ربط داده شده است. یادآوری این نکته نیز ضروری است که کنترلرهای ترافیک هوایی در درجه ی اول مسئول ایمنی پروازها در حوزه ی اختیارات قانونی خویش هستند. از این رو از هر اقدامی که در حوزهی اختیارات برج در تضاد با ایمنی باشد، پیش گیری می کنند. با یک مثال موضوع روشن می شود؛ یک کنترلر ترافیک هوایی ممکن است برای پروازی مجوز فرود روی باند صادر کند ولی در کمتر از چند ثانیه، به علت ورود یک خودروی غیر مجاز به باند، مجوز فرود هواپیما را لغو کند. این هوشیاری بالا و تصمیم گیری سریع و صحیح از ویژگی های ابتدایی کنترلرهای ترافیک هوایی به شمار می رود. بنابراین صدور مجوزی توسط برج مراقبت پرواز و لغو آن، فقط و فقط با هدف حفظ ایمنی و سلامت مسافران صورت می گیرد.

در بخشی چنین نوشته اید که «توضیحات خلبان برای من قانع کننده بود چون ما شاهد بودیم که همه چیز مهیای پرواز است». چند پرسش از محضر جنابعالی مطرح می شود. شما چگونه شاهد بودیدکه همه چیز برای پرواز مهیاست؟ آیا از قسمت ها و واحدهای فنی مرتبط با پرواز، از دیسپچینگ و بوردینگ، از عملیات شرکت هواپیمایی، از وضعیت کروی پروازی، از وضعیت کترینگ، از اوضاع کاکپیت، از شرایط جوی و پیش بینی هوای مسیر و فرودگاه مقصد، از وضعیت فنی فرودگاه مقصد، از وضعیت ترافیک داخل فرودگاه، از مسائل امنیتی پرواز، از وضعیت سوخت پرواز، از نحوه ی پارک هواپیما در شب قبل توسط شرکت های هواپیمایی، از روش چیدمان ترافیک هوایی ورودی و خروجی به/از فرودگاه توسط برج مراقبت پرواز، از موقعیت پروازهای ورودی، از وضعیت باند و سطوح پروازی در حال بازسازی فرودگاه مهرآباد و آیا از صدها موضوع و مسئله ی دیگر که برای آغاز یک پرواز ضروری است، اطلاع داشتید که شهادت دادید پرواز آماده است و پس از آن، قلم در متهم کردن کنترلرهای خدوم ترافیک هوایی، فرسودید؟ ضمن ابراز هم دردی با جنابعالی در مورد تأخیر رخ داده که موجبات ناراحتی شما و مسافران محترم را ایجاد نمود، انتظار می رفت که با سعه ی صدر بیشتر و نگاهی عمیق تر یادداشت خویش را قبل از انتشار مورد ارزیابی قرار می دادید.

هر چند نتوانستیم در یادداشت جنابعالی ارتباط حقوق های نجومی را با مراقبت پرواز پیدا کنیم، مزید استحضار عرض می کنیم که قوانین حاکم بر جبران خدمات ترافیک هوایی کشور دقیقاً همانند دیگر کارکنان دولت و منبعث از قانون خدمات کشوری بوده و حتی بر خلاف قوانین سازمان جهانی کار، این شغل در زمره ی مشاغل سخت و زیان آور در ایران اسلامی لحاظ نشده است. همان طور که جنابعالی نوشته اید «برای من تعجب آور است که چرا هیچکس کمپین مبارزه علیه سوء مدیریت راه نمی اندازد و هیچکس درباره خسارت بسیار بزرگ تر این مدیران به اقتصاد کشور اظهار نظر نمی کند.» مدیرعامل محترم شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با سبقه ای طولانی در صنعت هوانوردی، ماه ها قبل از جنابعالی و در برنامه ای تلویزیونی از این چالش سخن گفتند و این پرسش را مطرح کردند که چه کسی مسئول سوء مدیریت ها در صنعت هواپیمایی است؟ از همین رو از جنابعالی و مقامات سیاسی-اقتصادی کشور دعوت می کنیم تا با حضور در محیط های عملیاتی مراقبت پرواز، از نزدیک در جریان سختیها، چالش ها، محدودیت ها و فداکاری هایی قرار بگیرید که جوانان این کشور با از جان گذشتگی بر نبود تجهیزات غلبه میکنند و ایمنی آسمان ایران را در سطح استانداردهای جهانی به مردم هدیه می دهند.

از روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران انتظار می رود که به حکم وظیفه و با همه ی توان و تشکیلاتی که در اختیار دارد، از کنترلرهای مظلوم و تلاشگر دفاع کند و تا انتشار پاسخ رسمی در رسانه هایی که متن اولیه را منتشر کرده بودند، دست از پیگیری بر ندارد. همچنین انتظار می رود تا با انجام فعالیت های رسانه ای صحیح و نه تبلیغاتی، مشاغل اختصاصی و تخصصی فرودگاهی را بیشتر به مردم بشناساند تا مردم و مسئولان و مسافران پروازها بدانند در پس یک پرواز چه سختی ها و مشقت هایی برای انجام یک پرواز ایمن تحمل میشود.

از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری انتظار می رود که همه ی متخصصان صنعت را از انتشار اخبار غیرکارشناسی و ناصحیح منع کند. متأسفانه اظهار نظرهای غیر کارشناسی برخی افراد، جفا در حق متخصصانی است که گمنام و بی وقفه برای ایمنی و نظم پروازها زحمت می کشند و بدون اینکه آشی خورده باشند، دهانشان می سوزد و هیچ گاه فرصت دفاع از خود را نداشته اند و نخواهند داشت. از این نمونه ها می توان به اقدامات فراوانی نظیر رفتار غیرقانونی برخی شرکت ها در سوار کردن بیش از اندازه ی مسافر یا بار اشاره کرد. این شرکت ها در عین حالی که از محدودیت عملیاتی بودن باند ۱۱ فرودگاه مهرآباد اطلاع دارند، باز با بی صداقتی برج مراقبت پرواز را مقصر جلوه می دهند که چرا باند ۱۱ را برای پرواز به ما نمی دهد؟!

امید است که با ملاک قرار دادن حق و قانون و بر مبنای منافع ملی، شاهد رویکردی حرفه ای تر، اخلاقی تر و صادقانه تر در رسانه های کشور و مخصوصاً در حوزه ی روزنامه نگاری شهروندی و شهروندان خبرنگار باشیم.”

مدیرکل مراقبت پرواز

انتهای پیام

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :68

 • الکترونیک مرکز کنترل

  تاریخ : ۱۰ - تیر - ۱۳۹۵

  1 - 0

  دوستان ظاهرا رقابت و کشمکشی که بین مراقبت و الکترونیک بوده و هست قرار نیست منجر به تغییر و اصلاحی بشه و هر دو طرف قرار نیست رای منصفانه داشته باشن ، از هر اتفاقی کوچک و بزرگی متاسفانه استفاده می شه و تندروهایی در دوطرف فضا رو با لجن پراکنی برای ادامه همکاری متعفن می کنن ،
  وقتی قاعده ی بازی رعایت نشه و تندرو های هر دوظرف ایرادات بچه گانه و ناشی از جهالت علمی به هم می گیرن زحمات واقعی زحمت کشان هر دو طرف در کنترل و هدایت پرواز ها به سخره کشیده می شه ،
  آیا کسی از خودش پرسید اینهمه بدبختی های مالی و اقتصادی و خانوادگی برای همه ما و مردم ایران ناشی از عملکرد همین اشخاص بی همه چیز در اقتصاد و بازرگانی این کشوره ؟ کسی گفت این از خود راضی که این فتنه رو به سبب غرور و خریت و نزدیکی به مقامات و خبرنگاران به راه انداخته خودش هر روز چه جنایت هایی در اقتصاد و بازرگانی کرده که نتیجه اش رو دنیا داره می بینه و تشتی است که از بام افتاده ، حالا این شخص خطاکار بالفطره باید همکاران ما رو به استهزاء بگیره ، و یا پشت سر مهندس مرادی که از زمان دانشجویی برای همه ما عزیز بوده و خواهد بود جسارت کنه ،
  دوستان مراقبتی من از بی انصافی و بی ادبی برخی نیروهای شما بسیار گله مندم که متاسفانه نهادینه شده ولی به همون میزان از همکاران خودم هم شاکی ام که در جاهایی که مراقبت درگیر مشکلات بیرون می شه ما هم باید در کنارشون باشیم و جانب عدل و انصاف رو رعایت کنیم
  این موضع من واقعا حرف دل من هست و به هیچ وجه ربطی به مطالب عنوان شده نداره ، چون برای رد هر کدوم کاملا دلایل علمی و منطقی دارم اما در حوصله متن نیست .
  خدا هدایت کنه کسانی رو که برای حفظ غرور و برتری جویی باعث شدن سالها هر دو اداره کل از منافع مادی و معنوی دور بمونن و ضررش رو خانواده ها و بچه های عزیزمون بکنن ،

  پاسخ دادن

 • حاج کاظم(آخرین پیام,تمومش کنیم بره)

  تاریخ : ۱۰ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  با سلام
  با مروری بر نوشته های دوستان دستگیرم شد که به سبک و سیاق همه ایرانیها ما هم به شدت اهل غلو و بی انصافی هستیم…همه زدیم به جاده خاکی……بالاخره حب و بغض زیادی بین همکاران وجود داره و این بر هیچکس پوشیده نیست…..هر دو گروه آنچنان خودشون رو بالا برده بودن و دیگری رو کوبیده بودن که انگار جنگ بین دو طایفه در جریانه و قضیه خونخواهیه….
  به هر حال کسانی که خودشون رو با جانبازان و رزمندگان جنگ تحمیلی مقایسه کردن همین الان هم میتونن داوطلبانه برن سوریه و طعم سرب داغ رو بر پیکره خودشون حس کنن و ببینن ایا هیچ شغلی با رشادت رزمندگان جبهه ها قابل قیاس هست یا نه؟؟اونایی که رفتن تا ما ها راحت خدمت کنیم و به قول دوستی مستشاران خارجی بازار کار ما رو نگیرن…..ایا نشستن زیر باد اسپیلت و نوشیدن چای و نسکافه هنگام خدمت هم همان حس شبهای جنگ رو داره…؟؟؟؟
  هر دو گروه دیگری رو به بیکاری و الافی در شیفت!!!!و خودش رو به ۱۲ ساعت فعالیت مداوم و یکسره!!! منسوب کرد…
  به هر کدوم از دوستان که این صحبت رو کردن میگم:گر تو بهتر میزنی بستان بزن…
  و دوستی هم گفت ما نه حلقه های زنجیر بلکه نوک پیکانیم…..فکر کنم شما بهتر بود میگفتی:ما نه حلقه های زنحیر بلکه تافته جدا بافته ایم……اینجوری بهتر بود
  به هر حال خودم جوابیه بلندبالایی داشتم ولی چون دوستان گفتن بسه حس جواب دادن از منم پرید
  اجرکم عنداله(چه دوستان با انصاف و چه بی انصاف)

  پاسخ دادن

 • مهربان باشیم

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  1 - 0

  سلام بر دوستان خوبم درمراقبت پرواز و الکترونیک- لطفا مثل همیشه با هم مهربان باشیم و با محبت و مهر نسبت به یکدیگر سخن برانیم که قطعا اکثریت غالب اینگونه اند. چرا نباید از اینکه در کنار همدیگر این فرصت داده شده تا به این مردم نجیب خدمت کرد لذت ببریم .چرا نباید با محبت در مورد همدیگر قضاوت کنیم. همه ما چند صباحی بیشتر در این عالم هستی فرصت با هم بودن و خوب بودن نداریم . من از اینکه دوستان خوب و متخصصینی متبحر چون مراقبین پرواز دارم و نیز همکاران پرتلاش و متخصص الکترونیک دارم بخود میبالم و دست تک تک شون رو با کمال افتخار میبوسم. لطفا اجازه ندهید رشته مودت و برادریمان رو خناسان پاره کنند.ما همه تن واحد هستیم که فقط یک هدف داریم و اینکه از این فرصت با هم بودن در جهت خدمت و گسترش دوستیها استفاده کنیم.
  چشمها را باید شست جور دیگر باید دید

  پاسخ دادن

 • خاتمه

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  با سلام و خسته نباشید از دوستان خوب و زحمت کش و غیرتمند مراقبت خواهش می کنم به احترام این شب عزیز و ایام دهه اخر ماه از ادامه پاسخگویی مطلقا خودداری فرمائید.از همگی التماس دعا

  پاسخ دادن

 • خاتمه

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  صریح کتاب و قانون ایکائو بیان شده تشخیص و قضاوت با کنترلر و فردی است که کار می کنه و هیچ ربطی به تعویض شیفت هم نداره.ب
  هر دلیل مهندس عزیز و متخصص فرودگاه مهرآباد اینطوری صلاح دونسته و مطمئنیم که دقیق و منطقی عمل کرده طبق قانون نه بر طبق دلخواه این و آن.
  نمیشه جون مردم رو به خطر انداخت که فلان آقا یا خانم داخل پروازند !
  پرواز خالی یا بار بری، فوق سبک یا از هر ملیتی که مجوز ورود به کشور جمهوری اسلامی رواز مبادیی قانونی گرفته هم همین اندازه برای ما مهم است که ایمنی اون تامین بشه ما چکار داریم داخل پرواز چه خبره.نه قانون جهانی این رو گفته نه هیچ بخشنامه داخلی که چون فلان مقام میانی داخل پروازه چنین و چنان کنید صرفا راجع به مسئولین رده بالای نظام قوانین خاص خودش داره و بقیه هم تابع قوانین خودشون. برید استغفار کنید و این ماجرا را ادامه ندید شب قدره و شب استغفار دیگه بسه!!! عده زیادی از مردم هم دارند این مطالب رو می خونند رعایت اخلاق رو بکنید.اصلا تمومش کنید.ممنون از همگی

  پاسخ دادن

 • ریست

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  سلام یک کلام ختم کلام
  حدود یکسال تمام سیستمهای ناوبری فلایت چک اکسپایر بود و لی بچه های مراقبت با خون دل خوردن و از خود گذشتگی تمام پروازهای این کشور پهناور را به نحو احسن مدیریت کردند. دوستان هم نهایت زحمت کشیدند فقط شیفت عوض می کردند و در حد چند تا چسب برق و چندتا لحیم کاری سیم میکروفون زحمت کشیدند.بهر حال به قشر زحمت کش در مدیریت الکترومگنتیک خسته نباشید و خدا قوت عرض می کنم.
  راستی مواردی هم این دوستان عزیز با تخصص بالاشون موفق شدند کل سیستم را (بردهای سیستم) کامل بسوزنند و کل سیستم مثل ایکس ری را بایگانی کنند که از خلاقیت و توان بالای این دانشمندان نیز سپاسگزارم. وامیدواریم دولت با افزایش حقوق و بورسهای فوق تخصصی این دانشمندان پر توان در راستای نابودی سایر سیستمهای ناوبری و بردهای کمیاب با تمام قدرت حمایت کند.

  پاسخ دادن

 • امين

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  آقای باب اسفنجی سلام ، در شرکت
  فرودگاهها هرموقع صدای

  الکترونیکیها در اومده ، یعنی اینکه

  کار مراقبت پرواز صحیح بوده

  مثل همیشه…

  پاسخ دادن

 • وجدان

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  چقدر این متنها اشناستچقدر این بغض و کینه اشناست انگارادمهاش هم اشنا هستند
  اینها همون هایی هستند که در قضیه c130 دوست داشتند سر مراقبت رو ببرند گو یا از مراقبت ارث طلب دارند هر جا اسم مراقبت می اید گویی که اینها حساسیت دارند و تمام بدنشون کهیر میزند حرفه شما و مراقبت مثل سوزن ترازو نیست که با پایین اومدن مراقبت شما بالا بروید ای کاش می فهمیدید

  پاسخ دادن

 • اسماعیل مطهری نژاد

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  کل این ماجرای جناب بازرگان و جواب مدیر و کامنت دوستان، نشان از یک درد نهفته در این صنعت و بعضاً کلیه صنایع کشور دارد. شاید جناب مرادی بتواند همه دنیا را متهم به ندانستن کند و خروار خروار توجیه بنگارد، ولی بعید است که حتی از درد اصلی کنترلری که در این مقوله نقش آفتابه دار مسجد شاه را بازی کرده است چیزی بداند. حتی دوستانی که مسلسل وار به این موضوع تاختند هم هیچ اشاره ای به شخص و شخصیت کنترلها نکردند. کل تلاش مدیر ، فقط برای اثبات طلایی بودن آفتابه بود و بس. حتی نمیداند چه فشاری روی کنترلر باعث این ناپیوستگی در امر کنترل ، بخصوص در لحظه تغییر شیفت و طبعا ً تغییر سلیقه است.
  شاید اینگونه مشکلات در صنایع دیگر باعث افت کیفیت محصول بشود، ولی در این صنعت باعث به خطر افتادن جان و در کف موضوع باعث افت استانداردهای زیستی میشود. بنده با شناختی که از دوستان مراقبت دارم ، هیچگاه در تخصص خود ناتوان نبوده اند و در بسیاری موارد عالی عمل کرده اند. ولی فشاری که از طرف سلسله مراتب اداری به آنها وارد میشود به حدی هست که باعث بروز هرگونه حادثه ای شود.
  در ضمن بنده هم همانند آن مقام مسئول بازرگانی عاشق باب اسفنجی هستم??

  پاسخ دادن

 • کنترلر مراقبت پرواز مرکز کنترل تیم 4

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  به نظر من مدیر کل محترم مراقبت پرواز وقت زیادی برای خواندن یس به گوش شخصی که مصداق
  “ولاتقف مالیس لک به علم” می باشد ،
  گذاشته که اصلا لازم نبود.

  همین جمله بالا را مینوشت کافی بود

  خدا راه راست را به سمت همه ما بیاره. .. الهی امین

  پاسخ دادن

 • Aviator

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  صد البته که واحد مراقبت پرواز مسئول تعمیرات و صحبتهایی که بنده کردم نیست اما کیه که ندونه مشکلات و دغدغه های خلبان و کنترلر توی فرودگاه های پر ترافیک چی هست،خجالت داره واسه مدیران مملکت ما که خلبان ترکیش با اون زبان دست و پا شکسته ش وقتی ۴٠ دقیقه منتظر پارک هواپیما توی ایکا میشه به کنترلر میگه فکری برای گسترش فرودگاهتون بکنید یا یه سر بیاید استانبول از ما یاد بگیرید… نکنه اینها هم زاییده خیالات ماست؟جهت اطلاعتون جلسه بررسی تاخیرات که هر ماه در کشوری با حضور نماینده شرکتها و نماینده ای از کشوری برگزار میشه کدوم یک از گره ها رو باز کرده؟مگر جز اینه که تنها راه و مستقیم ترین راه ارتباطی مستقیم خلبان با atc همین فرکانس رادیویی هست تا پروسه اداری و نامه نگاری. همه جای دنیا وقتی انتقادی صورت میگیره چه از طرف خلبان چه کنترلر دلیلش دشمنی و شمشیر کشی نیست و فقط و فقط انجام بهتر امور و بالا رفتن safety هست همونطور که کنترلر فرودگاه دبی بخاطر تأخیر پیش اومده برای صدور مجوز پوش بک از خلبان عذرخواهی میکنه با اینکه چنین انتظاری ازش نمیره چون حرفه ای به قضیه نگاه میکنه و میدونه که به ازای هر لیتر سوخت اضافه خلبان باید به شرکتش جواب پس بده،و هیچکس منکر زحمات عزیزانی که دست به دست هم میدن تا یه پرواز شکل بگیره نیست و بنده و همکارانم همیشه سپاسگذار بودیم که با این سیستم مریض کارها در حال انجام هست اما با چه کیفیتی؟نمونه دیگه یادآوری ایین مثال که بعد از سانحه فلایت چک در کیش جز این بوده که وارسی دستگاه های ناوبری به مدت بیش از ٢ سال مختل شد و توپ رو با صدور یه نوتام که هیچ جای دنیا مرسوم نیست به گردن خلبان و کنترلر انداختند!!!!درد ما خلبانها و همکاران مراقبت پرواز یکی هست اما گوش شنوایی نیست

  پاسخ دادن

 • کنترلر

  تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  حدود بیست سال است که عاشقانه وارد حرفه مراقبت پرواز شده ام. و این در حالی است که در آن زمان انتخابهای بسیار زیادی برای رشته تحصیلی خود داشتم. دوستی دبیرستانی داشتم که وارد حرفه پزشکی شد و اکنون یکی از بهترین جراحان مغز و اعصاب می باشد. چندی پیش به دعوت ایشان در کنفرانسی پزشکی شرکت کردم که به صورت آنلاین یک جراحی سخت و دشوار از طریق دوربین مداربسته برای مدعوین نمایش داده می شد. در تمام لحظات این عمل سخت و پیچیده که به کمک رباتهای هوشمند و سیستمهای بسیار پیشرفته انجام میشد، تمامی نگاهها به دستان ماهر جراح و تکنیک هوشمندانه او در بکارگیری تجهیزات و البته تجربه خارق العاده اش در مدیریت شرایط بحرانی بیماری بود که هر لحظه امکان داشت با کوچکترین بی احتیاطی قسمتی از توانایی های حرکتی یا مغزی خود را از دست بدهد. هیچ یک از حضار که همگی از متخصصین این رشته بودند توجهی به آن همه تجهیزات و سیستمهای پیچیده نداشته و تمامی سؤالاتی هم که مطرح و پاسخ داده شد معطوف به جراح و تکنیک کار او بود. به ناگاه یاد حرفه خودم یعنی کنترل ترافیک هوایی افتادم و اینکه تکنیک و مهارت یک کنترلر در شرایط حتی معمول کار خود و نه تنها در شرایط بحرانی می تواند حافظ جان صدها انسانی باشد که هر وجدان آگاه و بیداری اذعان خواهد داشت که قدرت تفکر و استنتاج و تصمیم گیری سریع است که اهمیت دارد و نه تجهیزات و سیستمهای پیشرفته، که اگر اینگونه نبود، امروزه کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی خیلی زودتر از ما به فکر جایگزینی انسان با ماشین می افتادند.

  پاسخ دادن

 • محمد

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  با سلام خدمت همه عزیزان متخصص و دانش محور الکترونیک. من یک پیشنهاد دارم:
  این مراقبتی های بی سواد، مغرور، خود شیفته، کم کار، نا بلد، و تمام این صفاتی که نصبلشان کرده آید..
  کاوندان بی هو ویت و سر بار شرکتند. قبول زحمت کنید همگیتان با هم یه طومار امضا کنید که از ضرکت و شما متخصصان دانشمدار جدا شوند و شرکت مادر تخصصی و درآمدزای فرودگاههای کشور با همه درآمدها و امکانتش برای شما باشد. این عناصر نا مطلوب و لی ارزش شرکت هم برای خوثشان باشند. بخدا قسم من همه مراقبتی ها را هم راضی می کنم که امضا کنند.
  حاضرید؟ یا علی

  پاسخ دادن

 • هادی

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  میفرمایند عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد
  همکاران عزیز و فرهیخته ATC
  انصافا ما چطور میتونستیم به همه هموطنان تفاوت سطح شعورمون رو با مهندسی ریست نشون بدیم، بهتر از کامنتهای دوستان مهندس!!! ذیل این خبر?
  پس خدا رو شاکر باشین که مشخص شد افراد چیپ و کم ارزش فرودگاهها کیا هستن

  پاسخ دادن

  • Ali

   تاریخ : ۱۱ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   شما بجز ایران یک کشور دیگه رو اسم ببرین که مراقبت پرواز جزء رشته های دانشگاهی باشه.
   در هیچ جای دنیا مراقبت پرواز رشته ی دانشگاهی نیست و نیازی به تحصیلات دانشگاهی نداره بلکه با یک آموزش یکساله افراد مشغول به کار میشن.

   امروزه با پیشرفت علوم مهندسی و بکارگیری سیستم های الکترونیکی و کامپیوتری هر روز از نقش نیروی انسانی در کنترل ترافیک کاسته میشه ، هر روز سیستم های کنترل ترافیک هوشمندتر میشن و با خودکار شدن این سیستم ها نیاز به نیروی انسانی در بخش مراقبت کمتر میشه.

   اینها واقعیت هایی هستند که در صنعت هوانوردی وجود داره و نمیشه انکارشون کرد.

   سیستم های ماهواره ی در کنار سیستم های کامپیوتری نیاز به اپراتورهای مراقبت رو کمتر میکنه.

   نگاهی به تاریخ سوانح هوایی نشون میده که علت بیشتر سوانح خطای عامل انسانی بوده به همین دلیل صنعت هوانوردی به این نتیجه رسیده که نقش نیروی انسانی رو با استفاده از تجهیزات تا حد ممکن کاهش بده.

   به هر حال واقعیت ها رو باید پذیرفت.

   پاسخ دادن

 • علی

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  سلام قصد کوبوندن الترونیک ومخابرات و… و اون شخص محترمی که خودشون رو خلبان یکی از شرکتها معرفی کردند و اقای خلبان نمی دانند که کار مراقبت چیه وشاید بعد از اسمشون نما رو هم باید اضافه کرد رو ندارم فقط تعجبم اینه که با خرد کردن مراقبت چی به شما میرسه شمایی که تا حالا ترمز برای رسیدن مراقبت به حق و حقوقشون بودید آیا به حق حقوق خود رسیدید؟ایا شما نفر الکترونیک و مخابرات تا حالا دیدید موقع تعویض شیفت کار تعطیل بشه یا با اون اقای باب اسفنجی هم پیاله شدید که موقع تعویض شیفت کار تعطیل میشود اون بی اطلاع هست شما چرا؟؟؟؟؟؟
  ایا تحریم روی مراقبت تاثیر منفی نگذاشت این حرف شما مثل اون اقای باب اسفنجی است که میگه موقع تعویض شیفت…..
  بعید میدونم خلبانی که در کشورهای دیگه کار کرده اند اینقدر بی انصاف باشند که سرویسی که اونجا در یافت میکنند انتظار داشته باشند در ایران هم دریافت کنند با این تحریمها که میکرفون هامون هم به درستی پرس نمی شوند چه برسه بر نظارت
  اگر مثنوی هفتاد من هم بنویسد که مراقبت شغل حساسی نیست هر انسان با وجدانی یک بار شرایط حرفه مراقبت را ببیند بر حساس بودنش شهادت خواهد داد
  نکته اخر اینکه هیچ وقت دعوا بر سر پر کلاغ نیست بلکه دعوا بر سر پر طاووس هست
  انشاالله روزی برسه برای اینکه ثابت کنیم ادم مهمی هستیم نیاز نباشد بگوییم دیگری ادم مهمی نیست
  انشالله

  پاسخ دادن

 • علی

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  من یکی از علاقمندان صنعت هواپیمایی هستم. دنبال کردن این مباحث نشون میده که مراقبت پرواز دشمنان قسم خورده ای داره که نه تنها از دانش بی بهره اند، بلکه ادب و اخلاق رو هم زیر پا گذاشتند.

  دعوای شما با رجوع به اسناد ایکایو حل شدنی ست.

  پاسخ دادن

  • سامان

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   علی جون گل پسرم عزیزم تو فعلا برو درساتو بخون.انشالله وقتی بزرگ شدی بیا نظر بده

   پاسخ دادن

  • امید ملک

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بسمه تعالی
   این نکته را فراموش نکنید:
   مراقبت پرواز ، هیچ نیروی بیکار ندارد و همه مشغولند.
   همین را مد نظر داشته باشید ، به خیلی از موارد پی خواهید برد.

   پاسخ دادن

 • احمد

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  اقای مرادی از مراقبت پرواز دفاع کردند…من نمیدونم اقایون الکترونیک چرا بهشون برخورده کسی کار الکترونیکو زیر سوال نبرده که.فوق العاده خاص و ویژه و حق ریتینگ نوشجونتون باشه ولی یادتون نره کیا دنبالش بودن و درستش کردن.شما هنوز ی حق اشعه نتونستید واسه خودتون درست کنید.

  پاسخ دادن

 • مهدي

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  دوستان همیشه خواب الکترونیک ماشا الله ایجا چقدر فعالن????????

  پاسخ دادن

 • فلاح تبار

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  ***در پی درج خبری با عنوان کنترلر مهرآباد و کارتون باب اسفنجی***

  با سلام و ارادت خدمت اهالی صنعت هوانوردی کشور عزیزم ایران

  لفظ کارتون باب اسنفجی هر چند نامحترمانه و کم لطفی نسبت به عملکرد کنترلرهای ایثارگر ترافیک هوایی مهرآباد بوده، اما نکاتی چند درخور تأمل به سمع و نظر عزیزان و متخصصان صنعت هوانوردی می رساند.
  سوالی که ذهن همگان را به خود مشغول کرده این است که “” چرا کنترلر مهرآباد دو دستور متضاد صادر نموده است؟”””

  الحمدلله تا حرفه ای شدن فاصله زیادی داریم.
  وقتی که در یک بخش کاملا تخصصی هرکس به خود اجازه اظهار نظر می دهد و صراحتا معتقد است که مرکز زمین همان جاست، نباید انتظار فضای بهتر از این داشت و باید خود را برای فضای مسموم تر از این آماده کرد.

  در کشورهایی که صاحب این صنعت می باشند، قبل از بررسی هر رخداد که شامل یکسری از عوامل متعدد در نقض قوانین و دستورالعمل ها می باشند و آنهم از مجرای قانونی، حق اظهار نظر و تشویش اذهان عمومی ممنوع می باشد.

  جهت اطلاع شما بزرگواران عرض کنم بعد از بررسی اجمالی، خلبان هواپیما، “”””یک ساعت قبل”””” موقعیت خود را برای پوش بک چک می نماید و با توجه به وضعیت همان لحظه و عدم وجود هواپیما در استندهای مقابل پرواز (اسفند ۲۰۶)،کنترلر پیشنهادی را عنوان میکند ولی پرواز مذکور “””” یک ساعت دیگر””””بعد از سوارنمودن مسافر و انجام کارهای زمینی قبل پرواز، درخواست واقعی خود را برای پوش بک و استارت اعلام میکند. به طوری که ۱۵ دقیقه قبل از درخواست دوم پرواز ، استند مقابل هواپیمای مذکور ( استند ۲۰۶) هواپیمایی پارک می شود و شرایط با یک ساعت قبل کاملا تغییر می کند.

  خیلی ساده عرض کنم وقتی متغیر های ورودی به یک تابع تغییر کند، خروجی چیز دیگری خواهد شد.و این مستندات وجود دارد.( نوار مکالمات و تصاویر دوربین های مداربسته فرودگاه)

  و اما سخنانی با متخصصان صنعت و دلواپسان حق و حقوق مسافران

  بسیار خوشحالم که یک کنترلر هستم.
  یکی از سخت ترین، پیچیده ترین، پرمسئولیت ترین و پر استرس ترین مشاغل جهان. و افتخار میکنم که هنوز زنده ام و تاثیرگذار و هرچند وقت یکبار فردی مسئول و غیرمسئول بر من و حرفه ام تاخت و تاز میکند و قابلیت تولید خدمت انسان محورم، را به تاراج می برد.

  من خوشحالم که در تمام کشورهای همسایه ام توسط مستشار خارجی کار کنترل ترافیک هوایی انجام می شود و در ایران بزرگ، من و همکارانم، مفتخریم به این خدمت یونیک و ارزشمند.

  آقای جلال پور، جهت اطلاع شما و همه کسانی که این چند روز بر ما تاختند و خواهند تاخت عرض کنم.

  “””من و همکارانم تاوان می دهیم چون….

  ۱-شرکت هواپیمایی سهمیه پارک شبانه را رعایت نمی کند.

  ۲-برای خدمت رسانی به مردم عزیزم، قبول میکنم که در خزش راهها و تاکسی وی ها هواپیما پارک کنند.

  ۳-هر روز صبح پازل عجیب و غریب مهرآباد، برای گره گشایی ترافیک زمینی را حل می کنیم.

  ۴-همه کاستی های شرکت های هواپیمایی اعم از طرح پرواز، جای پارک و امثالهم که وظیفه من و همکارانم نیست را پشت فرکانس حل می کنیم.

  ۵- سازمان هواپیمایی کشوری با متخلف مدارا می کند.??

  “”” ما تاوان می دهیم”””””

  چون لطف می کنیم، خلبان هواپیمایی………… که به خود اجازه می دهد از سیر تا پیاز مسایل را برای مسافران محترم توضیح دهد کاش عنوان می کرد چرا یکساعت قبل موقعیت خود را برای پوش بک چک می کند؟
  چرا عنوان نکرد که کنترلر در همان پیشنهاد اولیه، علارغم اینکه تاکسی وی E5به E4 وصل نبوده، برای حل مشکل ایرلاین مذکور (که سهمیه پارک شبانه را رعایت نکرده و تخلف مسلم انجام داده)، با توجه به شرایط همان لحظه پیشنهاد می دهد و یک ساعت بعد، وقتی شرایط تغییر می کند این لطف کنترلر اول، می شود چماق زر و زور امثال جلال پور بر سر ژنرال های شرکت فرودگاه ها.

  جناب آقای جلال پور
  ما سربازیم و تاوان میدهیم اما اجازه توهین به کسی را نخواهیم داد و بدانید اگر کنترلر مهرآباد لطف نکند، امثال شماها باید در پرواز کتاب بنویسند.

  در پایان از وزیر محترم راه و شهرسازی متشکریم که با پیام زیبا حق مطلب را در خصوص زحمات کتترلر های مهرآباد ادا نموده اند.

  و من الله التوفیق
  روح الله فلاح تبار
  کنترلر ترافیک هوایی مهرآباد

  پاسخ دادن

 • فلاح تبار

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  با سلام خدمت همه کسانی که نسبت به حرفه زیبای کنترل ترافیک هوایی انتقاد هاشون رو مطرح کردند عرض کنم اولا در یک فضای کارشناسی و حرفه ای باید حداقل جرات ذکر نام کامل خود را داشته باشیم.
  و ثانیا درب حرفه زیبا و پیچیده مراقبت پرواز به روی همه شما باز است و پذیرای هر فردی که که این توان را در خود می بیند باز است. بسم الله

  پاسخ دادن

 • ابراهیم

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  درپایان یه مثال ساده میخوام بزنم…فرض کنیم یه هواپیما از تهران میخواد بره مثلا مشهد…فرض کنیم تنها همین هواپیماهست… حالا یه سوال : اگه مراقبت پرواز نباشه میتونه پرواز کنه یا نه ؟؟؟؟؟ و اگه فقط هواپیما بخواد با تجهیزات الکترونیکی و تجهیزات کمک ناوبری این پروازو انجام بده ؟؟؟ پس بیاید همه باهم دست به دست هم بدیم و اینقدر همدیگرو به حق و ناحق نکوبیم…اگه همه ما پرسنل الکترونی و مراقبت و مخابرات و… یکی باشیم میتونیم کل شرکت فرودگاهها رو تحت حمایت همه جانبه خودمون قرار بدیم…و مشکلاتو خیلی خیلی راحت تر حل کنیم..یاعلی

  پاسخ دادن

 • ابراهیم

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  سلام خومت همه همکاران عزیز…خوبه یک نکته رو خدمت مراقب پروازی که اظهار فضل کردند و فرمودند کار الکترونیک یک دستگاه ریست کردنه بگم…قبل دستگاه ریست کردن باید دستگاهی باشه…دستگاه که مثل هلو ننداختن تو گلو ..دستگاهها رو همه رو باید تک تک اجزاشو با دستورالعمل مهندسی اسمبل کرد و هرار تا کار دیگه که یه دستگاه روشن بشه و درست کالیبره بشه و کار کنه و آماده فقط یک ریست شدن بشه در مواقع خواص خودش…اونوقت شمای مراقبت پرواز از راه نرسیده تنها کارتون فقط پرس کردن یک میکروفنه که اونم اگه ما اونجا نزاریم از همونم میمونید…یک نکته خیلی مهم رو هم بگم…عملیات فلایت چک یعنی چی؟؟؟حتما میدونید دیگه…یعنی پرسنل زحمت کش الکترونیک باید از جونشون بگذرن مثل حادثه کیش و جاده ای و… و با تمام تلاششون دستگاههارو کالیبره کنن و عملیاتی کنن تا هواپیماها بتونن از دستگاههای کمک ناوبری برای مسیر پروازیشون استفاده کنن و اجازه پرواز داشته باشن…این یعنی همه چی…یکم واقع بین باشین..

  پاسخ دادن

 • Amin

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  خدمت تمام عزیزانی که مجموعه مراقبت پرواز رو مورد عطوفت برادرانه خود قرار دادند سلام عرض میکنم.
  واقعا متاسفم که با این دیدگاه زحمات همکاران عزیز مراقبت پرواز رو بطور کل فراموش کردید.بر هیچکس پوشیده نیست که مراقبت پرواز شرکت فرودگاه ها تاج سر شرکت و نوک پیکان شرکت میباشد چراکه اگر مراقبت پروازی هم نباشد قطعاً فرودگاهی هم نخواهد بود و این یعنی فلج شدن چرخ شرکت فرودگاه های کشور.از خاطر نباید برد اگر سرویس مراقبت پروازی نباشد بدست آوردن هزینه در شرکت امکان پذیر نیست.چه بپذیرید و چه نپذیرید کار مراقبت پرواز یک کار حساس و پراسترس میباشد که نیاز به گفته من و یا دیگران نیست و خود در اسناد ایکائو قید شده.پس بیاییم کمی روشن بین باشیم و چشم از واقعیت بر نداریم

  پاسخ دادن

 • مهدی

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  واقعامتاسفام که دچار خودباوری کاذب شدید.
  مدیرکل محترم

  پاسخ دادن

  • کنترلر

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   این اولین بار نبوده و آخرین بار نیز نخواهد بود که صدای حق طلبی کنترلر های ترافیک هوایی در لابلای شانتاژ و هوچی گری های اقایان واحد زیرین به حاشیه میرود. چرا که ایشان با وجود بورسهای فراوان برای دستگاههایی که قرار است از این کره خاکی جمع شود و دیگر جایی در هوانوردی نخواهد داشت هنوز هم برای گرفتن لقمه‌ای بزرگتر از سفره ای که معلوم نیست سرنوشتش چه باشد دندان تیز کرده و با هر سخنی که در مورد کنترل ترافیک هوایی رانده میشود به خیال آنکه مبادا به آنها سهمی نرسد زبان به یاوه سرایی گشوده و بدون آنکه حتی به خود زحمت خواندن آن را بدهند به تخطئه و پاک کردن اصل موضوع میپردازند. آری حرفه ما استرس دارد که اقایان نمیدانند یعنی چه. مسولیت دارد که آنها با این واژه بیگانه اند. همین دو واژه را به دوستان واحد زیرین بفهمانید تا بدانند وقتی پرواز از باند خارج میشود و استرسی که به کنترلر وارد میشود و نتیجه آن میشود سکته های قلبی و مغزی پیش رو و پس از آن اگر دادگاهی نباشد مسولیت گفتن تک تک کلماتی که گفته شده رو باید بپذیرد. آنوقت شاید، شاید اقایان بدور از شانتاژ بتوانند معنی استرس و مسولیت را بفهمند. بهترین قاضی نه آنهایی هستند که فقط شانتاژ و آسمان ریسمان بافتن و پاک کردن واقعیت را تنها راه هم اندازه کردن خود با کنترلر هامیدانند بلکه آنهایی که جان و مالشان را در آسمان دراختیار کنترلرها قرار میدهند میتوانند به بیان واقعیت ها بپردازند

   پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   اگر مدیر کل ما دچار خودباوری هستند این اشکال ایشون نیست… اتفاقا از مزایای شغل کنترلر ترافیک هوایی همین بس که به خود باوری میرسند…
   متاسفانه شما باید به فکر خودتون باشید که حتی اینقدر به خودباوری نرسیدید تا بتونید در یک محیط رسمی نام کامل خودتون رو ذیل پیامتون بنویسید.
   کنترلر ترافیک هوایی فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

 • Ali

  تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0
  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   ای کاش این متنهایی رو یکبار خونده بودین و بهتر بگم میتونستید بخونید…
   اخراج کنترلرها به دلیل اعتصاب با توجه به شرایط کاری سخت و حقوق کم…
   لازم به ذکر است این شغل در حال حاضر به عنوان یکی از شغلهای زیانبار و با سطح حقوقی بسیار بالا در ایالت متحده آمریکا شناخته میشه

   پاسخ دادن

 • حمید

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  سلام . آقای مرادی شما تمام تلاشتون رو برای افزایش حقوق کارمندان زیر مجموعه خود کردید حتی از دفاع مقدس هم مایه گذاشتید. با مصاحبه های متوالی سعی کردید کلیه خدمات پرسنل عملیات رو به نام مراقبت پرواز تمام کنید. قصد نداشتم در مورد دوستان مراقبت پرواز صحبتی کنم زیرا دوستان خوب و منطقی زیادی در این بین دارم ولی مجبورم .همانگونه همواره تاکید دارید مراقبت پرواز یک حرفه است و در ابتدا دوستان با یک دیپلم از هر رشته ای با دیدن یک دوره کوتاه مدت براحتی شیفت را اداره می کردند در ادامه دوستانی که در گذشته همانند حال حاضر شما فکر می کردند تلاش نمودند تا با اضافه کردن دروس عمومی مختلف یک چارت کاردانی تدوین کنند و این رشته را آکادمیک کنند. دیری نپایید که با اضافه کردن دیگر دروس که حتی کوچکترین ریطی به این رشته نداشت با زور و ضرب یک چارت کارشناسی برای این حرفه تدوین شد که به گواه بعضی از دوستان مراقبت پرواز که با خودشان صادق هستند درسهای تکراری و بی ربط در چارت کارشناسی برایشان خنده دار بود. در همین دهه اخیر از مراقبت پرواز از رشته کامپیوتر جذب نیرو داشت که با گذراندن یک دوره یکساله براحتی کنترلر شدند و در این شغل بقول شما خیلی خیلی سخت انجام وظیفه می نمایند . اگر لازم می دانید از رتبه کنکور دوستانی که وارد این رشته می شوند نیز آمار ارائه کنیم تا حقایق روشن شود. در ۹۰ درصد فرودگاه های کشور مراقبت پرواز تقریبا در طول هفته بطور مفید ۱۰ ساعت کار نمی کند چون اصلا پروازی نیست. آقای مدیر کل دست از بزرگنمایی حرفه مراقبت بردارید تا مجبور نشیم دیگر موارد رو ذکر کنیم . به همت مهندسین الکترونیک هواپیمایی اینقدر تجهیزات هوشمند و کمکی برای مراقبت مهیا شده است که به قول مهندس محمایی مراقبت حتی عمدا هم نمی تواند خطای مهلک کند. راستی چند بار در سوانح هوایی مقصر را مراقبت اعلام کرده اند جواب خیلی نادر. حتما می فرمایید دقت پرسنل بالا بوده ولی ایونه نیست زیرا دکستان مراقبت اشتباه می کنند ولی قبل از اینکه حادثه رخ دهد سیستم های نظارتی هوشمند نصب شده آلارم میدهند و مانع حادثه می شود.

  پاسخ دادن

  • بي

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   همه مطالبی که از سر عقده دوستان بوده و نتونستند حقیقت رو تحمل کنند نشان از بی اطلاعی و جهل انها نسبت به مراقبت پرواز داره در مورد دوست خلبان هم ایشون هنوز متوجه نیستند که کارهای ساختمانی مربوط به مراقبت پرواز نیست و مربوط به اداره ساختمان میشه؟!! خب به شرکت و بخش مربوط شکایت کنید چرا زود میکروفون رو پرس می کنید و دائم ناله می کنید متاسفانه مراقبت تپرواز سپر بلای کل شرکت فرودگاهها و سیبل تیر اندازی خلبانان شده.
   دوستان الکترونیک که سالهاست تکلیفشون معلومه فعلا رفتن بورسهای خارج از کشور و بعد ریست و یا خاموش و روشن کردن و نهایت در خواست مامور از تهران واسه خودشون نون دونی خوبی درست کردند.که خدا قوت بهشون م یگیم
   مثال مراقبت مثل این هست که کسی از لحظه مرگش گزارش بده هیچکس اون رو درک نمی کنه تا خودش همون رو تجربه کنه زود متهم می کند شما دارید بزرگ نمایی می کنید!! خب ما داریم بزرگ نمایی می کنیم توی کشورهای دیگه که ماشاالله شما دائم السفر هستید فقط بگید ATC ببینید چطور برخورد می کنند.توی هیچ شغلی به اندازه مراقبت سکته ای و فوتی نداشتیم اقایانی که ادعای استرس شغلی دارید چند مورد فوتی داشتید؟ الهی همیشه تندرست باشید و از ق بل مراقبت نون بخورید و بعدش هم ناشکری کنیدو نمکدان رو محکم بشکنید .دست مریزاد و تشکر از همگی که نون رو از سفره مراقبت می خورید و اینطور تشکر می کنید.کدومتون به اندازه مراقبت درآمد واسه شرکت دارید؟ کدومتون در مواقع سوانح به دادگاه رفتید؟ کدومتون بی خوابی شبانه را مثل مراقبت لمس کردید؟ کدومتون اینقدر ایمون و کلاس و باز آموزی دارید؟ مگه غیر از اینه که الکترونیک و.. یکبار ریتینگ من در اوردی را می گیرید و کل خدمتتون باهاش نون می خورید ؟ ولی مراقبت برای هر فرودگاه و هر موقعیت کاری حتی در یک فرودگاه مدام باید آزمون بده و ریتینگ بگیره و چند سالی هست که زبان هم به این موضوع اضافه شده.کدومتون با صدای خودتون ابروی نظام جمهوری اسلامی را حفظ می کنید؟ بی انصافی که میگه تحریم باعث کاهش ترافیک شده از سر جهلش نسبت به مسئله حرفی زده ببرید مرکز کنترل تا دو برابر شدن و ۱۰۰۰ پرواز در فضای ایران در ۲۴ ساعت رو ملاحظه کنید.بله شما خیلی وقتها خواب تشریف دارید تا ۱۱ صبح ولی مراقبت از ۳ نیمه شب مشغوله .ممنون

   پاسخ دادن

   • Aviator

    تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

    0 - 0

    صد البته که واحد مراقبت پرواز مسئول تعمیرات و صحبتهایی که بنده کردم نیست اما کیه که ندونه مشکلات و دغدغه های خلبان و کنترلر توی فرودگاه های پر ترافیک چی هست،خجالت داره واسه مدیران مملکت ما که خلبان ترکیش با اون زبان دست و پا شکسته ش وقتی ۴٠ دقیقه منتظر پارک هواپیما توی ایکا میشه به کنترلر میگه فکری برای گسترش فرودگاهتون بکنید یا یه سر بیاید استانبول از ما یاد بگیرید… نکنه اینها هم زاییده خیالات ماست؟جهت اطلاعتون جلسه بررسی تاخیرات که هر ماه در کشوری با حضور نماینده شرکتها و نماینده ای از کشوری برگزار میشه کدوم یک از گره ها رو باز کرده؟مگر جز اینه که تنها راه و مستقیم ترین راه ارتباطی مستقیم خلبان با atc همین فرکانس رادیویی هست تا پروسه اداری و نامه نگاری. همه جای دنیا وقتی انتقادی صورت میگیره چه از طرف خلبان چه کنترلر دلیلش دشمنی و شمشیر کشی نیست و فقط و فقط انجام بهتر امور و بالا رفتن safety هست همونطور که کنترلر فرودگاه دبی بخاطر تأخیر پیش اومده برای صدور مجوز پوش بک از خلبان عذرخواهی میکنه با اینکه چنین انتظاری ازش نمیره چون حرفه ای به قضیه نگاه میکنه و میدونه که به ازای هر لیتر سوخت اضافه خلبان باید به شرکتش جواب پس بده،و هیچکس منکر زحمات عزیزانی که دست به دست هم میدن تا یه پرواز شکل بگیره نیست و بنده و همکارانم همیشه سپاسگذار بودیم که با این سیستم مریض کارها در حال انجام هست اما با چه کیفیتی؟نمونه دیگه یادآوری ایین مثال که بعد از سانحه فلایت چک در کیش جز این بوده که وارسی دستگاه های ناوبری به مدت بیش از ٢ سال مختل شد و توپ رو با صدور یه نوتام که هیچ جای دنیا مرسوم نیست به گردن خلبان و کنترلر انداختند!!!!درد ما خلبانها و همکاران مراقبت پرواز یکی هست اما گوش شنوایی نیست

  • hashem

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   انموقع الکترونیک چقدر کار میکنه

   پاسخ دادن

  • اشنا

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   حیف وقت که صرف جواب دادن به شما بشه.
   ولی خالی از لطف نیست که بگم هر بار که شیفت بودم شما و همکارانتون رو ملحفه و بالش بدست دیدم که هدینگتون به سمت اتاق استراحت بوده و بس.
   به اقای محمایی بفرمایید خود فرانسوی ها بلدن پوز سیستمهاشون رو بدن شما از خودتون مایه نذارید یه وقت خدا ناکرده از وقت استراحتتون کم میشه.
   فقط کافیه یه شبی از همین شبهای عزیز ماه رمضان و موقع افطار و سحر الکترونیک و مراقبت پرواز رو مقایسه کنید تا همه چی دستتون بیاد.
   دوست نه دشمن عزیز مراقبت پرواز یکی از همین اقایونی که با رشته کامپیوتر تشریف اوردن مراقب پرواز بعد از چند صباحی به دلیل عدم تحمل فشار کاری
   مجبور شدن بار سفر ببندن و با سپری کردن دوره های کوتاه مدت ریست فکتوری و غیره که شگرد شما عزیزان هستش به الکترونیک ملحق بشن.
   والسلام.

   پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   سلام دوست عزیز
   برام خیلی جالبه که هیچ کدام از دوستان جرات نقل کامل اسمشون رو ندارن
   یه جوری میگین مراقبتیها با دیپلم اومدن تو دانشگاه انگار دوستان الکترونیک با فوق لیسانس شریف وارد دانشگاه شدند…
   جهت اطلاع دوستان کنترلرهای مراقبت پرواز با مدرک دیپلم ریاضی و فیزیک و پس از پشت سر گذاشت مصاحبه علمی شامل اطلاعات عمومی هوانوردی، آزمون زبان و تست هوش و همچنین معاینات پزشکی در دانشگاه پذیرفته میشدند و پر واضح است دوستانی که اصلا این مراحل را ندیده اند از آنها اطلاعی نداشته باشند…
   در مورد آمار ساعت کاری که از کنترلرهای ترافیک هوایی نوشته بودید جدای از عدم ارائه ادله برای آن فقط به همین نکته اشاره میکنم که در فرودگاهی که کنترلر ترافیک هوایی ۱۰ ساعت!!!کار مفید انجام میده بقیه واحدهای فرودگاهی حتی ۱ ساعت هم کار مفید در طول ماه انجام نمیدهند…
   نهایتا همت مهندسین الکترونیک هواپیمایی رو در مورد سامانه های پیشگیرانه منذکر شده بودید که در این مورد کاملا با شما موافقم که مهندسین اویونیک و همچنین شرکتهای بزرگی مثل تالس و ریتیون مخترع و مبدع این سیستمها هستند ولی این چه ارتباطی به تکنیسینهای نگهداری از تجهیزات داره… دقیقا مثل اینکه مکانیک خودرو خود را با مهندسین طراح شرکت سازنده خودرو مقایسه کند…
   در نهایت جهت اطلاع شما و همه دوستان دیگر حادثه بسیار معروف زاگرب با وجود سیستم هشدار دهنده ACAS و همچنین سیستم نظارتی رادار اتفاق افتاد.
   کنترلر ترافیک هوایی فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

  • کارمند برج مراقبت تبریز

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   دوست عزیزم
   شما که می گویید مراقبت پرواز در هفته ده ساعت کار می کنه ترافیک سنگین فرودگاه های بزرگ رو تا حالا ندیدید؟
   ما که تا اونجا که یادمون میاد و دیدیم دوستان شیفت الکترونیک ساعت ۱۲ شب مسواک میزنن میرن میخوابن و تازه ما پروازامون از ۱۲ شب تتاصبح شروع مبشه.

   پاسخ دادن

  • محمد

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   عزیز دل برادر

   الکترونیکی عزیزی که پیغام گذاشتی سیستم نظارتی درست کردی و نمیذاری پروازا به هم بخورن…..خخخخ

   اخه کدوم سیستم نظارتی ای توسط دست توانمند شما در اختیار برج مراقبت هست که مثلا پروازی که داره میشینه به پروازی که روی باند است نخورد و به قول شما هی آلارم و هشدار بده

   نگو ACAS که روده بر میشیم….خخخخخ

   پاسخ دادن

  • امید ملک

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بسمه تعالی
   آقا حمید گل
   سلام
   دیدم زحمت بسیاری کشیده اید و متن بسیاری تایپ کرده اید، حیفم آمد شما را با مسائلی که عدم آگاهی از آنها در فرمایشات شما موج میزند آگاه نسازم:
   ۱- هر کسی که اعلام کرده از هر رشته ای امکان ورود به حرفه مراقبت پرواز وجود دارد، اشتباه کرده است. دوستان از رشته ریاضی و فنی وارد مجموعه شده اند.
   ۲- ورود فارغ التحصیلان کامپیوتر به این سیستم، بنا به نیاز مجموعه و تصمیم گیری های بالاتر از کارشناسی انجام شد که سیستم های توماسیون و نرم افزارهای جدید در حال ورود به کشور بودند و … .
   ۳- کارشناسان و کارشناسان ارشد مهندسی کامپیوتر که جذب مراقبت پرواز شده اند، از دانشگاههای شریف، تهران، علم و صنعت و امیرکبیر بوده اند و تعدادی از عزیزان هم اکنون فارغ التحصیل مقطع دکترای این رشته می باشند. ایشان پس از طی یک دوره فشرده یک ساله (روزانه ۸ ساعت کلاس مفید) وارد مجموعه شدند.
   ۴- گفتید که در ۹۰ درصد فرودگاهها، پرسنل مراقبت پرواز، کمتر از ۱۰ ساعت در هفته کار مفید انجام می دهند؛
   (متاسفانه از عدم داشتن آگاهی رنج می برید)؛ به سوالات زیر پاسخ دهید :
   چند فرودگاه در حال حاضر از مراقبت پرواز نیرو می گیرند؟
   این فرودگاهها چند نفر پرسنل دارند؟
   ۹۰ درصد فرودگاههای کشور ، چند فرودگاه می شود؟
   ۱۰ ساعت کار مفید در هفته آیا کم است؟
   شما از میانگین کار مفید در ادارات دولتی خبر دارید؟
   سوالات بالا، سوالاتی هستند که شما نمی دانید و برای دانستن آن نیاز به یک نفر مثل من دارید که وقت عزیزم را در اختیار شما بگذارم؛ من به عنوان یک کارشناس ارشد بازرسی، بررسی سوانح، ایمنی، استانداردها و نیز فرد خدمت کرده در بیش از پانزده واحد مراقبت پرواز در کشور، از آن مطلعم.
   در کشور حدود ۵۶ فرودگاه از خدمات کنترلرهای شرکت فرودگاههای کشور استفاده می کنند؛
   ۱۰ ساعت کار مفید در فرودگاهی مانند ابوموسی، لنگه، ایرانشهر، زابل، جیرفت، رفسنجان و … بسیار حائز اهمیت است، چون نبض زندگی در آن جریان دارد. (اگر به شما اجازه دادند، یک سری به ابوموسی بزنید تا متوجه شوید)؛ بعدش تازه در ازای ۱۰ ساعت کار مفید هر کدام از کنترلرهای گرانقدر کشور، در صورتیکه استان ، شهر و … توانایی برقراری پرواز داشته باشند، میشود حدود ۲۰۰ پرواز در هفته!!! خیلی زیاده برای یک کنترلر… دست مریزاد به آن کنترلر.
   میانگین ساعت کار مفید در ادارات دولتی را به شما میسپارم (البته شما منتقد هستید)، در جریان باشید میانگین کار مفید روزانه در حد چند دقیقه است، دقیق آن را می دانم ولی شما هم یک مقدار تلاش کنید تا به علمتان اضافه شود.
   ۵- بحث تجهیزات نظارتی را مطرح کردید که با آن موافقم و بسیار خوب عمل می کنند.(البته اگر به روز باشند) و دست دوستان الکترونیک درد نکند که تعمیر و نگهداری این تجهیزات را برعهده دارند. ولی آیا سقوط هواپیما در دریا (فلایت چک) را هم سیستمی که ذکر کردید نجات داد؟
   آیا توپولف قزوین را نجات داد؟
   آیا چرخ های بسته پرواز ایران ایر را در مهرآباد باز کرد؟
   آیا چرخ پرواز آسمان زاهدان را باز کرد؟
   آیا در آن وضعیت، تمامی دوستان عملیاتی به یک میزان استرس و فشار کار داشتند؟
   آیا بعد از سوانح از تمامی بخش های عملیات به یک اندازه در دادگاه بازخواست کردند؟
   (فقط خواهش می کنم مطالعه کنید.)
   کافیه
   اگر در خانه کس است، یک حرف بس است.
   امیدوارم دوستانی که دوست دارند در صنعت هوانوردی و حمل و نقل کشور اسمی داشته باشند، به مراد دلشان برسند و بتوانند ایام خوبی را در پیش رو داشته باشند.
   با آرزوی موفقیت روزافزون برای تمامی هوانوردان این سرزمین
   دست از مطالعه برندارید

   پاسخ دادن

 • کارشناس هوانوردی

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  سلام جناب مرادی
  متاسفانه بازهم طبق همان غرور همیشگی پرسنل مراقبت پرواز رو تافته جدابافته فضاسازی میفرمایید
  آنها که با واقعیت درون مجموعه هوانوردی آشنایی دارند خیلی خوب میدانند که مراقبت پرواز نیز یک حلقه از زنجیره است نه کمتر نه بیشتر
  این بادکنک رو اینقدر باد نکنید باور کنید میترکد و همه ی نداشته هاتان را از دست میدهید
  ما به قدرت ادبیاتی تیم حاضر مراقبت پرواز وافقیم اما لطفا واقعیت های فنی را کتمان نکنید
  بدون شک تحریم ها برای مراقبت پرواز نعمت بود چون پروازها و حجم کاریش به شدت کاهش پیدا کرد و برای قسمت های فنی مهندسی عذاب بود چون به قطعات و تکنولوژی دسترسی نداشتند و این مهندسان فنی مجموعه هوانوردی (متخصصین الکترونیک و مخابرات و اویونیک و تعمیرونگهداری) بودند که بار تحریم رو به دوش میکشیدند
  لطفا از زحمات و افتخارات واقعی دیگر بخش ها برای خودتان کلاه نبافید
  سخن ها بسیار است نگذارید کار به افشا واقعیت ها برسد

  پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   سلام بر کارشناس هوانوردی
   در مورد فشار تحریمها گفته بودید…
   بله فشار تحریمها به دوستان الکترونیک و مخابرات و … وارد میشد ولی خیلی راحت با این جمله تکراری که قطعه نداریم پس نمیتونیم کاری بکنیم ابزارهای کنترلرهای ترافیک هوایی رو یک به یک از اون میگرفتن و اونوقت این هنر کنترلر ترافیک هوایی بود که مجبور به کنترل ترافیک با دستگاه ناوبری NDB و فرکانس نامفهوم و بدون پشتیبان بود و با تمام این کاستی ها پروازها رو با حداقل تاخیر در فضای پهناور کشور کنترل کنند.
   نهایتا یک نکته که کنترلرهای ترافیک هوایی حلقه زنجیر نیستند بلکه نوک پیکان فعالیتهای شرکت فرودگاهها و خدمات ناوبری هستند..
   کنترلر ترافیک هوایی فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

  • امید ملک

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بسمه تعالی
   کارشناس عزیز هوانوردی سلام
   زحمت کشیدید و نظرتان را اعلام کردید که بسیار تشکر می کنم.
   شما صحیح میفرمایید ، آقای مهندس مرادی و تیم همراه ایشان که بالغ بر هشتصد نفر در کشور هستند، دچار یک توهم شده اند.
   بحث تحریم ها را مطرح کردید، که یادم هست در بسیاری از فرودگاهها در همین ایام تحریم کنسول جدید از شرکت SITTI ایتالیا آورده ، نصب و دوستان بسیاری هم با دلایل مختلف در آن دوره ها در شهر زیبای میلان شرکت نمودند. (غصه تحریم را نخورید)
   بحث بادکنک را مطرح کردید، که ای کاش از آپاندیس به جای بادکنک استفاده می کردید؛ چرا؟ چون تمامی کثافت کاری های امثل نظردهندگان مثل شما و کم کاران دیگر واحدهخای عملیاتی را، کنترلرها و خلبان ها به دوش می کشند. (بیشتر مطالعه کنید)
   در قسمتی هم تهدید به افشاگری کرده اید که بالاخره در هشتصد نفر، همه خوب نیستند و بالاخره مثل من و شما هم پیدا می شود؛ ولی باز هرچه فکر میکنم افشاگری بالاتر از افشاگری های استاد عزیزم جناب آقای احمد توکلی (در مجلس) نمی بینم.
   خوشحال میشوم به عنوان یک بزارس مراقبت پرواز، از آنها خبر داشته باشم.
   سربلند باشید

   پاسخ دادن

 • همکار

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  آقای مرادی شما خود در مصاحبه های اذعان کرده اید پرسنل شما با رتبه های نجومی ۵۰۰۰۰ وارد این حرفه شده اند…..

  مرادی: ببینید اطلاق قانون عمومی در سال ۸۰ همه شیرازه آموزش ما را از هم پاشید. متاسفانه در سالهای ۸۵،۸۶ و ۸۷ آدم‌هایی با رتبه‌های بالای ۵۰ هزار وارد شدند

  http://www.airport.ir/news/39240/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DA%A9%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2:-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85

  پرواضح است که وقتی امکان ورود و فعالیت ده ساله چنین افرادی به این حرفه باشد ، انقدر ها هم که شما می فرمایید این حرفه پیچیده نیست و عاقبت آن هم در نهایت چنین ناهماهنگی هایی می شود که در تمام فرودگاه های کشور هرروزه شاهد هستیم و مورد بالا تنها یکی از صدها نمونه ای است که موفق شده از فیلتر های مختلف رد بشود و رسانه ای شود……
  کنترلر های ترافیک هوایی اپراتور هایی هستند که با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط پیچیده ترین سیستم های ارتباطی و کمک ناوبری و نظارتی ترافیک هوایی را کنترل می کنند و تنها حلقه ای در زنجیره مدبریت ترافیک هوایی هستند…… بسیار کم لطفیست که یک حلقه را بجای یک زنجیر در نظر بگیریم….

  پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   همکار محترم!!!!
   اگر مدیر کل محترم مراقبت پرواز شجاعت این رو داشتند که در این مورد صحبت بکنند دلیل بر این نیست که این اتفاق فقط در اداره مراقبت پرواز افتاده باشد… خیر این اتفاق در ورودی دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری به عنوان متولی آموزش پرسنل عملیاتی شرکت افتاده بود و نکته اینجاست که ورود چنین افرادی به شالوده مراقبت پرواز میتواند موجب بروز فاجعه ای جبران ناپذیر باشد ولی در بقیه قسمتها خیر…
   جهت اطلاع کارشناس محترم هوانوردی عزیزمون دوستانی که در اون سالها وارد دانشگده شدند پس از حدود ۳ سال آموزش تئوری در دانشگاه به عنوان امریه در فرودگاههای کم ترافیک به مدت ۲ سال مشغول خدمت شده اند و نهایتا پس از اتمام دوره امریه و انتظار آزمون استخدامی کمتر از ۲ سال است که در همان فرودگاهها تحت آموزش و خدمت میباشند و این نقیصه بزرگ توسط مربیان آموزشی مراقبت پرواز در حال برطرف شدن است…
   کنترلر ترافیک فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

   • همکار

    تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

    0 - 0

    اقای فلاحتی
    بنده خودم در آن سال های دانشجو بودم .. رتبه های نجومی تنها مربوط به مراقبت پرواز بود که با شگرد های تبلیغاتی که هم اکنون نیز شاهد هستیم مجوز جذب ۳ برابر دانشجو رو گرفته بود لطفا از چیزی که اطلاع ندارید صحبت نکنید….. بقیه حوزه های هوانوردی آنقدر پیچیده و حساس هستند و به آن سطح از هوش نیاز دارند که امکان ورود رتبه های نجومی و جبران آن با آموزش وجود ندارد …..در مورد امریه و آموزش هم همه آنها به امریه نرفتند…… کل اصول حرفه مراقبت پرواز در چند جزوه انکس خلاصه می شود و دانشجوها پس از گذراندن این چند جزوه به همراه دیگر دروسی که تنها برای اطلاق کردن مدرک کاردانی و کارشناسی هست به کارآموزی می روند و فقط در آنجاست که کنترل ترافیک هوایی را یاد می گیرند …..مگر در سالیان پیشین مراقبت پرواز در قالب دوره های چندماهه نبود .. بنده دوستانی در حرفه مراقبت دارم که هم دوره بنده هستند و بخوبی از پروسه اموزش و کار اگاهی دارم…..
    متاسفانه مدیران بالایی بجای توجه یکسان به دیگر حوزه های عملیات هوانوردی فریب تبلیغات پوشالی برخی مسئولین را خورده اند و همواره در بحث جذب نیرو به نفع مراقبت عمل کرده اند…. دیگر حوزه های هوانوردی هم بدلیل شب بیداری و استرس و علاوه بر اون شرایط محیطی سخت کاری فوتی داشته اند و این را ادامه دارد……. نوک پیکان بدون کمان و تیرانداز و خود پیکان راه بجایی نمیبره …

  • امید ملک

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بسمه تعالی
   با سلام
   ای کاش دلیل اینکه تعدادی از دوستان بعد از ورود به دانشکده، زمین و زمان را به هم دوختند تا وارد مراقبت نشوند را می فهمیدید؟
   آیا فقط به صرف ده واحد دروس دیگر رشته ها بود یا نه ؟ موارد دیگری نیز دخیل بود؟
   آیا در زمان سوانح همه یکسان هستند؟
   آیا شما هم تا به حال در دادگاه برای پاسخگویی به ادعاهای عجیب و غریب حاضر شده اید؟
   آیا تا به حال ساعت یک بامداد، پیرامون سانحه ای توضیح اده اید؟
   نکته اخر اینکه :
   دوست عزیز و همکار گلم
   شما که در زمان ما در دانشکده حضور داشته ای.
   شما که جناب مهندس فلاحتی را بسیار خوب می شناسید.
   شما که از وضعیت شغلی تخصص های مختلف آگاهی دارید.
   در زمان ما دوستانی حضور داشتند که از ذکر نام خویش واهمه ای نداشتند و هنوز هم ندارند |(مثل دوستان کنترلری که به راحتی با اسم حقیقی پاسخ سوالات را می دهند. مثل آقای مهندس فلاحتی)؛ حداقل آبروی قدیمی تر ها را پیش جدیدترها نبرید. ما با یک سری صفات مردانه شناخته شده ایم.
   سربلندتر باشید

   پاسخ دادن

 • Aviator

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  با سلام
  بنده یکى از خلبانهاى شاغل هستم که بارها و بارها شاهد این اتفاق در فرودگاه مهرآباد بودم،مشکل از اونجایی نشأت میگیره توی مملکت ما هیچکس جنبه انتقاد نداره،بطور مثال وقتی گزارش خرابی قسمتی از باند پرواز یا تاکسی وی رو به برج میدیم عکس العمل چی باید باشه بجز بررسی و تعمیر قسمت مربوطه اما با صدور صرفا یه نوتام یا بستن تاکسی وی صورت مسئله رو پاک میکنن و زحمات رو به گردن کرو پروازی و تاخیر رو به گردن شرکت میزارن،مشکل مملکت ما مدیران کلی چون شما هستند که حتی کوچکترین اطلاعاتی اظهار نظر میکنند،از کدوم مدیریت دفاع میکنید آقای مدیر کل؟از مدیریتی که بازسازی رمپ مهرآباد رو به پیمانکاری واگذار کرد که تا حالا فرودگاه ندیده بود و با آزمون و خطا و بدون هیچ تحقیق ٢ سال طول کشید تا رمپ شرقی مهرآباد رو با کیفیتی افتضاح و صد البته با زد وبند با پیمانکاری که قبلا جدول کنار خیابون تولید میکرده و مدیرانی چون شما تایید صلاحیت شون کردن؟جناب مدیر کل برنامه های شما برای گسترش و بهره وری بهتر از سطوح پروازی در مهرآباد چی بوده بجز ایجاد محدودیت؟چند تا موقعیت پارک اضافه کردید؟جز این بوده که هواپیماها رو روی تاکسی وی پارک میکنید یا میفرستید رمپ نیروی هوایی؟برای کمتر کردن تاخیرات پرواز در ساعات اوج ترافیک چه تمهیداتی انیشیدید؟کدوم فرودگاه توی کشور با گسترش ناوگان گسترش پیدا کرده؟اهواز؟مشهد؟شیراز؟اصفهان؟وقتی همکاران بنده که از منافع شرکتشون دفاع میکنن به دروغگویی متهم میکنید پس چه کسى توی این سیستم راست میگه؟از صحبت هاتون اینطور برداشت میشد که همه مقصرند جز شما،بزارید مردم کمتر از ضعف هایی که مدیرانی چون شما عاملش هستید آگاه بشوند و فکر کنند همیشه علت تاخیرات جای دیگه ست،مگر نه اینکه تقریبا تمام شرکتها به خلبان بر اساس ساعت پرواز حقوق میدن و بابت تاخیرات حقوقی که نمیگیرند که بخوان علت تاخیر بشن، پس سکوت کنید و بزارید این صنعت مریض و پیر و فرسوده به راهش ادامه بده

  پاسخ دادن

  • کنترلر

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   در جواب خلبانی که فرمودند مدیریت مشکل دارد دقیقا ماهم به عنوان کنترلرهای ترافیک هوایی همین نظر را داریم.مشکل انجاست که کنترلرها بایدچوب اهمال و ندانم کاری وساخت وپاخت مدیران و رانت ولابی های اشکاروپنهان در ساخت وساز فرودگاهها وابنیه پروازی را بخورند و چون طرف مقابل کنترلرها خلبان ها هستند .لذا مشکلات بین این دو گروه رد وبدل میشود بدون انکه اقدامی اصلاحی برای سهولت کار این دو گروه که در حقیقت نوک پیکان عملیات هوانوردی هستنداز سوی مدیران صورت پذیرد.جواب مهندس مرادی نه در تبریه مدیران بلکه در دفاع از کنترلرهایی است که وظیفه اصلی آنها در اسناد سازمان بین المللی هواپیمای کشوری کاملا شفاف بیان شده است و ارتباطی با ساخت و ساز و غیره وغیره ندارد

   پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   با سلام به دوست محترم aviator
   من اول از همه شما رو رجوع میدم به حیطه وظایف کنترلر مراقبت پرواز که در DOC4444 به وضوح شرح داده شده و البته هیچ کجای آن تعمیر سطوح پروازی جزو وظایف آنها ذکر نشده…
   کنترلر موظف به کنترل جریان ترافیک با توجه به دستورالعملهای صادر شده از طرف مقامات فرودگاهی و البته اگر به متن جوابیه مدیر کل محترم توجه میکردید دستورالعمل مربوطه رو با شماره و تاریخ نقل کرده بودند..
   و البته باز هم جهت اطلاع مدیر کل مراقبت پرواز مسئولیت واگذاری پروژه ها به پیمانکارها را ندارند و این ادارات پشتیبانی هستند که با توجه به شرایط پیمانکارها را انتخاب میکنند…
   و همچنین به شما توصیه میکنم قبل از نسبت دادن هر گونه تاخیر پروازی شرکت به دلایل مختلف فرودگاهی به کنترلرهای ترافیک هوایی در داخل پرواز، متوجه این باشید که شاید یکی از مسافرین پرواز شما جزو همان کنترلرهای ترافیک هوایی باشد و با گزارش مورد از طریق مقامات ذیصلاح سازمان هواپیمایی کشوری میتواند پیگیر سخن خلاف واقعیت شما باشد. همانطور که بارها برای خود من اتفاق افتاده و خلبان مربوطه مجبور به معذرت خواهی شده است.
   کنترلر ترافیک هوایی فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

  • امید ملک

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بسمه تعالی
   دوست عزیز که از عنوان خلبان مایه گذاشته اید…!!!
   اگر باند مهرآباد مشکل دارد ، برج مقصر است؟
   برج، ناظر، صورت وضعیت ، پیمانکار، مناقصه و … مشخص و برگزار می کند؟
   برج، انبار خودرویی فرودگاه است که سریع اقدام کند؟
   کارخانه آسفالت زیر نظر برج کار می کند؟
   آن هم کجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مهرآباد !!!
   خواهش می کنم یک مقدار خویشتن دار باشید.
   برج مهرآباد وقتی برای پاسخگویی به هرنوع درخواستی ندارد.
   اگر شما خیلی کننده هستید، گزارش آنرا به شرکت خودتان تحویل بدهید.
   اگر داده اید و نفرستاده اند، یک مشکل را در خودتان یا شرکتتان پیدا کنید.
   یا اینکه حداقل یک دوره ایمنی مقدماتی را گذرانده اید…
   به یکی از راه ها به سازمان منتقل کنید.
   اگر این ها را بلد نبودید از این به بعد از این روش پیش بروید .
   و بر طبل بیسوادی خودت نکوب برادر عزیزم
   روز خوش

   پاسخ دادن

 • سامان

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  با سلام حضور سروران گرامی.جناب آقای مرادی دوست و همکار عزیز.فرمایشات حضرتعالی پرواضح است که در راستای بزرگ جلوه دادن کار مراقبت پرواز بوده و هیچ جوابی برای این نقد نداشتید.برادر عزیزتا کی در صدد مصادر زحمات سایر دوایر عملیات هوانوردی به نفع خودتون هستین؟برای افراد غیر شاید کل هواپیما و هواپیمایی و فرودگاه تو دیدن ویترین فرودگاه یعنی برج خلاصه بشه وشما بتونین براحتی زحمات دیگران رو مصادره کنید اما حقیقت رو که نمیتونین کتمان کنین.خیلی جالبه طوری از حرفه مراقبت پرواز صحبت میکنین که انگار مراقبت پرواز کار ناوبری و رادار و تجهیزات ایمنی هوانوردی و …..غیره و ذلک رو هم انجام میده!!!!محض اطلاع خوانندگان عزیز عرض کنم که ارتباط کلامی با خلبان یکی از بخشهای پروسه پرواز هست نه کل اون.بسترهای بینهایت حیاتی همچون خدمات ناوبری و هدایت هواپیما و همچنین رادار و ایمنی هوانوردی وسایر موارد توسط بخشهایی همچون مهندسی الکترونیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی مهیا میشه و دوستان عزیز توی برج صرفا میکروفون بدست برخی از این اطلاعات رو به خلبان گزارش میکنن.همین و بس.چرا گنده گویی کنیم؟چرا بزرگنمایی الکی کنیم؟بله جناب آقای مرادی شما حق دارین تا از صنف مراقبت پرواز دفاع کنین و کارتون رو بزرگ جلوه بدین ولی حق ندارین کارها و خدماتی که توسط سایر دوایر انجام میشه رو هم به نفع خودتون مصادره کنین.کار رو به جایی رسوندین که دارین بچه های مراقبت پرواز رو با رزمندگان دفاع مقدس و جانبازان عزیز مقایسه میکنین.واقعا خیلی پر رویی میخواد تا یه همچین قیاسی رو انجام بدین.آخه چرا مردم رو به خنده وا میدارین؟؟؟!!!!به نظر بنده حقیر حضرتعالی به عوض اینکه آسمون ریسمون کنین و زمین و زمان رو به هم بدوزین و بگین ما تافته جدا بافته هستیم و الیم و بلیم تو به کلام بگید حقوق مارو زیاد کنید.آخر حرفتون اینه دیگه؟درست عرض کردم؟چرا با بکار بردن اصطلاحات نامانوس برای عموم مردم و قیاسهای مضحک هم وقت خودتونو میگیرین و هم موجبات خنده سایرین رو فراهم میارین.میکروفون برج مراقبت آرپی جی و تفنگ نیست و هواپیما و خلبان هم دشمن نیست و فرودگاه هم صحنه جنگ نیست.همه ما در مجموعه فرودگاهها حلقه های یک زنجیر به هم پیوسته هستیم که هیچ کدوم از این حلقه ها بر دیگری ارجحیت ندارد.اما به عنوان ختم کلام جناب اقای مرادی حضور حضرتعالی عرض کنم که تا زمانی که سیستم مراقبت پرواز در صدد مصادره زحمات سایردوایر مهندسی به نفع خود باشه و خودش رو تافته جدابافته بدونه هیچ کاری رو پیش نخواهد برد.ای کاش از همون اول به صورت هماهنگ و تیمی با سایر صنفها عمل میکردین.چون اون موقع ۱۰۰% تا به امروز خواسته های همه ما جامه عمل میپوشید.التماس تفکر

  پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   و باز هم همکار!!! بی نام و نشان بنده
   شما رو رجوع میدم به متن مدیر کل مراقبت پرواز و البته جواب کاملا مستدل ایشون به مسئله بوجود اومده..
   خوشبختانه با توجه به اینکه جوابیه برای رسانه داخلی تهیه شده بود، مدیر کل محترم جوابیه رو به زبان صریح فارسی ارسال کردند تا تمام کاربرانی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند امکان درک و فهم آن را داشته باشند…
   در پایان فقط ذکر این نکته کفایت میکند که جانبازی فقط در جبهه جنگ و در برابر دشمن فیزیکی معنا پیدا نمیکند بلکه برای کنترلرهای ترافیک هوایی هم معنی پیدا میکند که به دلیل مشکلات و فشارهای روحی و جسمی ترافیک سنگین دچار انواع و اقسام بیماریهای جسمی و روحی شده اند و در چند سال گذشته شهدایی را در این راه به میهن خود تقدیم کرده اند…
   شهدایی مانند استاد رومینا، استاد حضوری، مهندس سهرابی و …
   کنترلر ترافیک هوایی فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

 • یک آگاه به شرایط داخل فرودگاه

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  1 - 0

  سلام
  خوانندگان عزیز توجه داشته باشند که تحریم هیچگاه بر مراقبت پرواز تاثیر منفی نداشته است بلکه تاثیر مثبت داشته است. دلیلم برای تاثیر مثبت اینست که در شرایط تحریم و قیل از برجام تعدادپروازهای داخلی و عبوری به حداقل میزان خود رسیده بود. بنابر این کار پرسنل مراقبت پرواز خیلی کمتر از شرایط پسا برجام بوده است.
  دوم یک پرسنل مراقبت پرواز که شغلی پر از استرس دارند حتی اگر بخواهند دو هواپیما را بطور عمد به یکدیگر بزنند نخواهد توانست زیرا به لطف متخصصین الکترونیک در داخل هواپیماها دستگاههی ابداع و نصب شده است که به مجرد نزدیکی دو هواپیما به هر دو خلبان اعلام خطر کرده و آنها را به ارتفاع های غیر همسان سوق می دهد.
  سوم اینکه شرایط تحریم بروی کار پرسنل الکترونیک تاثیر منفی داشته است. زیرا از همان ابتدای تحریم یعنی حدود ۲۰ سال قبل هیچگونه قطعات یدکی و یا تجهیزات جدید به تجهیزات ارتباطی، راداری و ناوبری فروداهها اضافه نشد و این پرسنل متخصص و با دانش اداره کل ارتباطات و ناوبری شرکت فرودگاههای کشور بودند که با تعمیر بردهای پیچیده و ابداعات بینظیر و نصب سیستمهای پشتیبان بسیار، این دستگاههای قدیمی را تا به امروز سر پا نگه داشته و اجازه ندادند هیچگونه خللی در امر کنترل مراقبت پرواز بوجود آید.

  پاسخ دادن

  • امید جهان

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   1 - 0

   با سلام
   بنده هم به عنوان کارمند اداره فنی با نظر شما موافقم.
   ضمنا تا انجا که بنده اطلاع دارم,اقای مرادی و افرادی که مانند ایشان در گذشته ای نه چندان دور جذب سیستم شده اند, از طریق رشته ی علوم انسانی بوده اند و این یعنی رشته ی مراقبت پرواز رشته ای حفظی بوده و نه استدلالی.پس عناوینی چون مهندسی و هوش بالا و غیره برای همکاران مراقبت,جای بسی تعجب را دارد.

   پاسخ دادن

   • امید ملک

    تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

    0 - 0

    بسمه تعالی
    سلام
    شما استادید قربان
    بنده که ارادت خدمت شما داشته ام و دارم.
    خیلی به مراقبت لطف داشته اید.
    ایکاش شما هم می توانستید پیرامون مشکلات و امضاهای خودتان در پای صفحات قانونی هواپیما دلایل منطقی داشته باشید.
    ولی بدانید حضور در مراقبت پرواز، براساس انکس یک، نیازمند بسیاری شرایط است که هر کسی آنرا ندارد!!! حال رشته کشکی باشد یا دوغی…
    مهم خدمت است که با نهایت افتخار تنها با هشتصد نفر، کل فرودگاههای کشور را می گردانیم.
    امیدوارم شما هم به این بهره وری دست پیدا کنید.
    سربلند باشید

  • خلبان

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   سلام دوست الکترونیکی. شما که فرق سرویس پرسیجرال و رادار رو نمی دونید، لطفاً یک سری به آمار پروازهای داخلی و عبور که توسط خود شرکت فرودگاهها منتشر شده بزنید شاید یک چیزی از زحمات این بچهای بی ادعا بفهمید.ضمنا این نظر تون در مورد اینکه دو هواپیما بهم نمی خورند رو به امریکا و faa حتما بگید اول امریکا ییها استقبال می کنند و کنترلها شون رو که در رده دهم بالاتر ترین حقوقهای کشورشون هستند رو بیرون می کنند.

   پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   سلام بر دوست آگاه به شرایط داخل فرودگاه
   ای کاش شما هم خودتون رو معرفی میکردید تا متوجه بشیم در چه قسمتی و چه مقدار آگاهی از شرایط فرودگاه دارید…
   در پاسخ به صحبتهای شما سخن زیاد است..
   ولی رشد ترافیک فرودگاهی و عبوری کشور برخلاف رشد تعداد بورسهای تجهیزات فرودگاهی هیچ ارتباطی با شرایط پسا برجام نداشته…
   از ۴ سال پیش که بحران سوریه رقم خورد و همچنین پس از تنش بین روسیه و اکراین و با توجه به نا امنی مسیرهای دیگر هوایی سیلی از ترافیک غیر قابل پیش بینی به فضای کشور وارد شد که با توجه به عدم وجود تجهیزات مناسب به دلیل تحریم و عدم توانایی متخصصان!!! داخلی شرکت جهت تهیه آنها، این ترافیک با استفاده از تکنیکهای مدیریت فضا در اداره کل مراقبت پرواز کانال بندی شده و با تاسیس مسیرهای هوایی یک طرفه عبوری، تاثیر منفی نقص سیستمهای ارتباطی و نظارتی را به حداقل رساندند و اگر در کلام صحبتی از دوران پسا برجام میشود به این دلیل است که با وجود امکانات فعلی دیگر فضای کشور گنجایش پذیرش افزایش ترافیک در پسا برجام را نخواهد داشت…
   کنترلر ترافیک هوایی فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

  • dani

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بیزحمت یه برنامه بزار بیایم ببینیم چه جوری اون دستگاه جلوگیری از برخوردتو میسازی که ما هم یاد بگیریم.

   پاسخ دادن

  • امید ملک

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بسمه تعالی
   یک آگاه به شرایط داخل فرودگاه عزیز
   سلام
   (آخه این اسم بود خداییش؟؟؟؟؟)
   بگذریم
   من در خانواده هشتصد نفری مراقبت پرواز کسی را سراغ ندارم که تا این حد (مثل شما) روح مضطرب و پریشانی داشته باشد که تصور کوباندن دوهواپیما به هم را داشته باشد. (خدا به خانواده شما صبر بدهد)
   از تمامی همکاران عزیزم در الکترونیک، مخابرات و تشکر می کنم که خدمتی صادقانه برای این مملکت انجام می دهند.
   اما همیشه سیستمها بازدارند از سوانح نیستند :
   فلایت چک
   توپولف قزوین
   ایلوشین مشهد
   ۷۰۷ مهرآباد
   این همه سانحه
   فقط (خدایی ناکرده) بحث برخورد نیست.
   آیا در سوانح فوق، دوغ و دوشاب یکی بودند؟
   کدام یک از دوستان تا بحال ساعت یک شب برای سانحه بازجویی شده اند؟
   در جلسات آخر دادگاه هرکولس (سی ۱۳۰) چه گذشت؟
   ی مقدار مطالعه خود را افزایش دهید و بر هر آتشی هیزم نباشید.
   یا علی ع مدد
   یک مدیر ایمنی و استانداردها از داخل فرودگاه کیش
   امید ملک

   پاسخ دادن

 • حاج کاظم

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  آقای مرادی دیگه خیلی پیاز داغشو زیاد کردین…..مقایسه با رزمندگان دفاع مقدس و جانبازان!!!؟؟منصفانه تر به قضیه نگاه کنید….فقط یه انتقاد کوچیک شده از سوء مدیریت یک انسان….نه چیز دیگه…..همه شواهد حکایت از ناهماهنگی کنترلرها داره اون وقت به ایرلاینها و مسائل فرعی دیگه اشاره میکنید…..هنوز فرهنگ عذرخواهی در مملکت ما نهادینه نشده و راهی بسیار طولانی تا جا افتادن ین فرهنگ داریم…..

  پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   حاج کاظم عزیز
   نام و عنوان شما من رو به یاد فیلمهای دوران دفاع مقدس می اندازد
   ولی برای توجه شما برادر عزیز فقط همین نکته را ذکر میکنم که تمامی مکالمات کنترلرهای ترافیک هوایی ثبت و نگهداری میشود و در صورتی که خلبان مذکور خود را واقعا محق میدانستند امکان ارائه گزارش خبط احتمالی به سازمان هواپیمایی کشوری جهت بررسی و پیدا کردن مقصرین این مورد را، داشته اند…
   در هر حال پاسخ مدیر کل محترم مراقبت پرواز کاملا گویا و به زبان فارسی میباشد و با توجه به عدم وجود هرگونه اشتباهی در تصمیم گیری کنترلرهای مربوطه نیازی به معذرت خواهی نبوده
   کنترلر ترافیک هوایی فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

 • حميد

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  1 - 1

  من نمیدونم این چه رسمیه باب شده مسؤلین به جای اینکه پاسخگو باشن بیشتر روضه خونن ، جای این جواب به اصطلاح کارشناسی بهتره برید سیستم کاری رو درست کنید ، اینکه کارمندان atc تا گردن زیر بار مسؤلیت هستند درست اینکه سیستم ها قدیمی هستند قبول و لی این ربطی به اصل موضوع نداره ، حقیقتا در واحد شما خصوصا مهر آباد صلیقه ای عمل میشه ،اگه کن نیرز بخواد من چند مورد از این جور کارارو باز گو میکنم .

  پاسخ دادن

  • هاشم فلاحتی مروست

   تاریخ : ۷ - تیر - ۱۳۹۵

   1 - 0

   جناب حمید عزیز
   نظر شما رو یکبار دیگه به متن جوابیه مدیر کل محترم مراقبت پرواز جلب میکنم و خواهش میکنم انرژی خود راصرف اموری بکنید که در حیطه علم و سواد شما میباشد و گزارش برخورد سلیقه ای و نه صلیقه ای کنترلرها رو به متخصصین امر بسپارید.
   کنترلر ترافیک هوایی فرودگاه مشهد

   پاسخ دادن

  • dani

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بحث سلیقه نیست. بحث اینه که در برج ما قاضی هستیم و در چهارچوب خاصی باید قضاوت و تصمیم گیری کنیم. یک قاضی ممکنه واسه یک جرم ۵۰هزار تومن جریمه کنه قاضی دیگه ۱میلیون تومن و جفتشون هم در داخل چهارچوب قضاوت کردند و ایرادی نشه گرفت.

   پاسخ دادن

 • k

  تاریخ : ۶ - تیر - ۱۳۹۵

  0 - 0

  چرا انقدر مغالطه کرده و جوابی برای تعویض شیفت و تصمیم شیفت جدید که کل مساله برای همین بود نداد؟ مشک آن است که ببوید، نه آنکه عطار بگوید

  پاسخ دادن

 • علی

  تاریخ : ۵ - تیر - ۱۳۹۵

  1 - 0

  آخه این چه جوابیه ایست؟
  زمین و آسمان را به هم دوخته ولی آخرش یک کلام توضیح نداده مشکل از کجا بوده و چرا پرواز تاخیر داشته است! جوابیه ایشان با این همه طول و تفصیل که از همه توقع دارد این است که چون هیچ کس نمی فهمد چقدر کار ما تخصصی است پس هیچ کس حق ندارد درباره آن اظهار نظر کند و ما وظیفه ای برای پاسخ گویی نداریم!

  پاسخ دادن

  • امید ملک

   تاریخ : ۸ - تیر - ۱۳۹۵

   0 - 0

   بسمه تعالی
   علی آقا سلام
   واقعا هم نیازی به پاسخگویی به یک نفر که در اتاق بازرگانی کار میکند نیست.
   ایشان اگر بیل خوبی در اختیار دارند، باغچه اتاق بازرگانی را بیل بزنند که بیماران صعب العلاج اینقدر بدبختی نکشند.
   نیم ساعت تاخیر در مهرآباد، آن هم در شرایطی که نیاز نیست همگان بدانند، نیاز به شو بازی و هایلایت کردن یک نفر نداشت.
   امیدوارم ایشان هم به مراد دلشان رسیده باشند.
   بالاخره این مسئله موجب گردید بسیاری از عزیزان با اسم ایشان آشنا شوند.
   موفق باشید

   پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.