کد خبر: 5003

تاریخ انتشار: تیر ۸, ۱۳۹۵

حذف هواپیماهای ای ۳۸۰ از لیست خرید ایران از ایرباس

به گزارش کن نیوز به نقل از رویترز، سفارش ایران برای خرید سوپرجامبوهای ای ۳۸۰ که در قالب سفارش خرید ۱۱۸ هواپیما از ایرباس مطرح شد همه توجهات را به خود جلب کرد . گنجاندن نام هواپیماهای ای ۳۸۰ در فهرست خرید ۲۷ میلیارد دلاری ایران از ایرباس نماد احیای روابط ایران با این شرکت […]

IranAir_A380به گزارش کن نیوز به نقل از رویترز، سفارش ایران برای خرید سوپرجامبوهای ای ۳۸۰ که در قالب سفارش خرید ۱۱۸ هواپیما از ایرباس مطرح شد همه توجهات را به خود جلب کرد . گنجاندن نام هواپیماهای ای ۳۸۰ در فهرست خرید ۲۷ میلیارد دلاری ایران از ایرباس نماد احیای روابط ایران با این شرکت فرانسوی و نشانه ای از عزم ایران برای رقابت با کشورهای حاشیه خلیج فارس در صنعت هوایی محسوب می شد. خرید این هواپیماهای پهن پیکر همچنین می توانست خط تولید آن ها را که به دلیل کمبود تقاضا با مشکل مواجه شده بود رونق دهد. این در حالی است که ایران نسبت به خرید این هواپیماها دچار تردید شده است.

یک مقام ایرانی در این باره گفت: ما همواه گفته ایم خرید هواپیماهای ای ۳۸۰ تنها یک گزینه برای ما بوده است. امکان دارد به خرید مدل های دیگر متمایل شویم. یک منبع صنعتی نیز گفت ایران به خرید هواپیماهای دیگر متعهد است اما علاقه کمتری به خرید ایرباس های ای ۳۸۰ دارد که تاحدودی به دلایل سیاسی سفارش خرید آن ها را داده است. منابع دیگری هم گفتند احتمال دارد سفارش ۵٫۲ میلیارد دلاری ایران برای خرید این هواپیماها لغو و یا اصلاح شود و بر اساس متن توافقات جریمه ای در این حال مشمول ایران نمی شود. در عین حال خرید ۲۷ میلیارد دلاری ایران از ایرباس با مشکلاتی مواجه است که از آن جمله گرفتن مجوز از وزارت خزانه داری آمریکا و پیدا کردن بانک هایی است که کار تبادلات مالی در این زمینه را انجام دهند.

بر اساس این گزارش توافق ایران برای خرید هواپیما از بوئینگ می تواند با لغو خرید ایرباس های ای ۳۸۰ ارتباط داشته باشد. در لیست خرید ایران از بوئینگ هواپیماهای پهن پیکر ۷۴۷ قرار دارند که به لحاظ کارکرد با هواپیماهای ای ۳۸۰ قابل مقایسه هستند. هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ مطلوبیت بیشتری برای ایرانی ها دارند زیرا خلبانان و مهندسان این کشور تجربه کار با این هواپیماها را دارند. ایران در سال های تحریم از این هواپیماها استفاده کرده است.

انتهای خبر/

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.