کد خبر: 6210

تاریخ انتشار: آذر ۱۷, ۱۳۹۵

آتلانتیک: ترامپ می خواهد قرارداد با بوئینگ برای ساخت هواپیمای جدید ریاست جمهوری را لغو کند

نشریه آتلانتیک در گزارشی نوشت دونالد ترامپ پیروز انتخابات آمریکا قصد ندارد هواپیمای جدیدی برای ناوگان ریاست جمهوری خریداری کند. به گزارش کن نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در این گزارش به قلم راسل برمن آمده است: دونالد ترامپ می خواهد افکار عمومی این کشور بدانند که او تمایلی به خرید یک […]

نشریه آتلانتیک در گزارشی نوشت دونالد ترامپ پیروز انتخابات آمریکا قصد ندارد هواپیمای جدیدی برای ناوگان ریاست جمهوری خریداری کند.

به گزارش کن نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در این گزارش به قلم راسل برمن آمده است: دونالد ترامپ می خواهد افکار عمومی این کشور بدانند که او تمایلی به خرید یک هواپیمای جدید برای رئیس جمهور ندارد . در واقع او می خواهد برنامه ها را برای ارتقاء ناوگان ریاست جمهوری نقش بر آب کند تا بدین ترتیب بتواند از هزینه های اضافی جلوگیری و صرفه جویی کند. او صبح روز سه شنبه در توئیتر خود نوشت:‌ «این سفارش را لغو کنید.»

air_force_one_on_the_ground

او در گفتگو با خبرنگاران در برج خود گفت:‌ «مضحک است. فکر می کنم شرکت بوئینگ می خواهد پول زیادی بگیرد. ما می خواهیم این شرکت پول بگیرد اما نه اینقدر زیاد.»

این در حالی است که ترامپ تا روز به قدرت رسیدنش در روز بیستم ژانویه اختیارات لازم را برای لغو قرارداد دولت با بوئینگ ندارد. بودجه کنونی پنتاگون برای ناوگان بعدی ریاست جمهوری آمریکا موسوم به ایر فورس وان Air Force One دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار است و برنامه جایگزینی این ناوگان همچنان در مراحل اولیه خود قرار دارد.

شرکت بوئینگ با انتشار بیانیه ای در واکنش به توئیت ترامپ اعلام کرد:‌ «ما در حال حاضر قراردادی صد و هفتاد میلیون دلاری برای کمک به تعیین قابلیت های این هواپیمای پیچیده نظامی داریم که برآورده کننده نیازهای رئیس جمهور آمریکاست.» در این بیانیه همچنین آمده است: «در ارتباط با مراحل بعدی این برنامه ما به همکاری با نیروی هوایی آمریکا چشم داریم که به ما اجازه می دهد بهترین هواپیما را برای رئیس جمهور با بهترین قیمت برای مالیات دهندگان آمریکایی ارائه کنیم.»

نیروی هوایی آمریکا نیز در بیانیه ای اعلام کرد، این نیرو «همچنان در حال انجام فعالیت های کاهش دهنده خطر با شرکت بوئینگ هستیم که سبب شکل بخشیدن به مذاکرات در ارتباط با قرارداد توسعه مهندسی و ساخت می شود و قابلیت ها و هزینه ها را تعیین می کند.» نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد در حالی که بودجه کنونی دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار است، «با تکمیل فعالیت های مرتبط با کاهش ریسک، ما انتظار داریم این رقم تغییر.»
موضوع این است که نسل بعدی ایرفورس وان برای «روسای جمهور بعدی» آمریکا ساخته خواهد شد. این هواپیماها تا دهه دو هزار و بیست آماده نخواهند شد، از این رو،‌ اگر ترامپ می خواهد از این هواپیما استفاده کند باید در انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا نیز پیروز شود.

جیسون میلر سخنگوی ترامپ صبح روز سه شنبه در کنفرانسی خبری گفت، رئیس جمهور جدید با این اقدام در حال ارسال یک پیام سیاسی در این باره است که او با وجود سرمایه هنگفتش در ارتباط با دلارهای مالیت دهندگان آمریکایی با دقت عمل می کند. میلر گفت:‌«فکر می کنم این اقدام نشان می دهد رئیس جمهور منتخب بر کاهش هزینه های دولتی متمرکز شده است. مردم از برخی هزینه های هنگفت ابراز ناامیدی می کنند، از این رو، ما می خواهیم راه هایی برای پایین نگه داشتن هزینه ها پیدا کنیم.»

میلر در پاسخ به این سوال که آیا رقم اختصاص داده شده برای این طرح چهار میلیارد دلار است، گفت: «این یک رقم هنگفت است.» میلر همچنین گفت، ترامپ برای انتشار جزییات مرتبط با پیشنهاد خود تا روز برگزاری مراسم تحلیف صبر می کند.

این اقدامی بی سابقه است که یک رئیس جمهور جدید قصد دارد یک قرارداد مهم دفاعی را به سبب نگرانی ها بر سر هزینه ها بلافاصله پس از رسیدن به قدرت، لغو کند. در ماه مه سال دو هزار و نه، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قراردادی را لغو کرد که دولت بوش برای ساخت ناوگان جدید مارین وان -بالگرد رئیس جمهور- با شرکت لاکهید مارتین امضا کرده بود.

رئیس جمهور جدید به همراه رابرت گیتس وزیر دفاعش می خواستند این پیام را ارسال کنند که آنها در ارتباط با مقابله با هزینه های اضافی در زمانی که دولت اوباما در حال اجرایی کردن بسته ریاضت اقتصادی هشتصد میلیارد دلاری بود، جدی هستند.

او گفت ترامپ همچنین می خواهد کنگره یک طرح زیرساختی را تصویب کند که هزینه آن یک تریلیون دلار بر آورد می شود.

ترامپ ساعاتی پس از آن در توئیتر خود در این باره مطلب نوشت که روزنامه واشنگتن پست با انتشار گزارش طویل تحقیقاتی اعلام کرد پنتاگون یک بررسی داخلی مرتبط با هزینه های اضافی صد و بیست و پنج میلیارد دلاری را مخفی
کرد.
هم اکنون دو هواپیما در اختیار ایر فورس وان قرار دارند . ایر فورس وان واژه ای است که برای هر هواپیمای حامل رئیس جمهور بکار می رود. هر دو هواپیما بیش از بیست و پنج سال عمر دارند که هم سن هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ ترامپ هستند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.