کد خبر: 6796

تاریخ انتشار: فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

ادعای ورشو در مورد عمدی بودن سقوط هواپیمای ریاست جمهوری لهستان در روسیه

دادستان های لهستان روز دوشنبه اعلام کردند: مسئولان کنترل ترافیک هوایی روسیه را متهم خواهند کرد که به صورت عمدی سبب سقوط هواپیمای جت ریاست جهوری لهستان در سال ۲۰۱۱ در خاک روسیه شده اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از ورشو، هر چند کرملین این ادعا را فورا تکذیب کرده، اما دولت محافظه کار قانون […]

دادستان های لهستان روز دوشنبه اعلام کردند: مسئولان کنترل ترافیک هوایی روسیه را متهم خواهند کرد که به صورت عمدی سبب سقوط هواپیمای جت ریاست جهوری لهستان در سال ۲۰۱۱ در خاک روسیه شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ورشو، هر چند کرملین این ادعا را فورا تکذیب کرده، اما دولت محافظه کار قانون وعدالت (پی آی سی) لهستان بر این باور است که سقوط این هواپیما، حادثه نبوده و تحقیق تازه ای را درباره علت آن آغاز کرده است.تحقیق کنندگان لهستانی و روس، قبلا علت این حادثه را به خطای انسانی و هوای نامساعد نسبت داده بودند.

به گفته «مارک پاسیونک» معاون دادستان کل لهستان، دادستان ها با تحلیل و بررسی تازه مدارک و شواهد شامل نوارهای ضبط شده مکالمات خلبانان با برج کنترل، توانستند علیه ۲ مسئول کنترل ترافیک هوایی که شهروند روسیه هستند و همچنین فرد سوم حاضر در برج در هنگام وقوع حادثه، اتهامات تازه ای وارد کنند.

وی افزود: این افراد در ایجاد عمدی فاجعه ای که منجر به جان باختن افراد بسیاری شد، مقصر هستند. اما دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین فورا پاسخ داد: ما نمی توانیم با این سخنان موافقت کنیم.

وی افزود: در این باره تحقیقاتی توسط روسیه نیز در جریان است. شرایط این واقعه فاجعه غم بار، قبلا به دقت بررسی و روشن شده است. بسیاری از مقام های بلندپایه دولتی شامل رئیس بانک مرکزی و رئیس ستاد کل ارتش لهستان، افزون بر لخ کاژینسکی رئیس جمهوری پیشین و برادر دوقلوی یاروسلاو کاژینسکی رهبر حزب پی آی سی، در سرنگونی این هواپیما در ۱۰ آوریل ۲۰۱۰ در اسمونسک در غرب روسیه، جان باختند.

دادستان های لهستان قبلا در سال ۲۰۱۵ نیز یک مسئول کنترل ترافیک هوایی روسیه را به علت نقش مستقیم در به خطر انداختن ترافیک هوایی و دیگری را به علت ایجاد غیرعمدی فاجعه ترافیک هوایی، متهم کرده بودند.

دادستان های لهستان روز دوشنبه افزودند: قطعاتی از این هواپیما برای بررسی آثار مواد منفجره به چهار آزمایشگاه خارجی فرستاده خواهد شد.مقام های دادگستری و قضایی لهستان همچنین اجساد قرباینان این حادثه را برای تعیین علت مرگ از گور خارج کرده اند.

ورشو بارها از مسکو درخواست کرده است که قطعات این هواپیما را بازگرداند، اما روسیه گفته است این کار تنها هنگامی امکان پذیر است که تحقیقاتش در این باره به پایان رسیده باشد.

آنتونیو مارسیرویچ وزیر دفاع لهستان که بر این باور است سرنگونی این هواپیما در نتیجه توطئه مقام‌های وقت لهستان و روسیه بوده است، ماه گذشته (مارس) دونالد توسک نخست وزیر پیشین لهستان و رئیس کنونی اتحادیه اروپا را به خیانت دیپلماتیک در تحقیق پیشین در باره این حادثه، متهم کرد.

این حادثه هنگامی رخ داد که هیات ریاست جمهوری لهستان عازم شرکت در مراسم بزرگداشت هزاران افسر ارتش لهستان در جنگل کتاین روسیه بود که در سال ۱۹۴۰ توسط ماموران پلیس مخفی و نیروهای امنیتی شوروی کشته شدند.کرملین تا سال ۱۹۹۰ وقوع چنین کشتاری را تکذیب می کرد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.