کد خبر: 6826

تاریخ انتشار: فروردین ۲۴, ۱۳۹۶

امضای قرارداد ۲۰ فروند هواپیمای «ای تی آر»

آسوشیتدپرس از تهران گزارش داد شرکت هواپیمایی اروپایی ای تی آر ( ATR ) اعلام کرد با شرکت هواپیمایی ایران ایر قراردادی به ارزش ۵۳۶ میلیون دلار برای فروش ۲۰ فروند هواپیما که گزینه مربوط به خرید بیست فروند هواپیمای دیگر نیز در آن گنجانده شده ، امضا کرده است. به گزارش کن نیوز :دیوید […]

آسوشیتدپرس از تهران گزارش داد شرکت هواپیمایی اروپایی ای تی آر ( ATR ) اعلام کرد با شرکت هواپیمایی ایران ایر قراردادی به ارزش ۵۳۶ میلیون دلار برای فروش ۲۰ فروند هواپیما که گزینه مربوط به خرید بیست فروند هواپیمای دیگر نیز در آن گنجانده شده ، امضا کرده است.

به گزارش کن نیوز :دیوید وارگاس David Vargas سخنگوی شرکت هواپیمایی ای تی آر تایید کرد که قرارداد فروش ۲۰ فروند هواپیما از نوع ای تی آر۷۲ – ۶۰۰ اس ، روز پنج شنبه امضا شده است.

وارگاس در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد این هواپیماها به ایران ایر برای نوین سازی و توسعه ارتباطات منطقه ای در سراسر ایران به طور قطع کمک خواهد کرد.
فرهاد پرورش مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران ایر در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا گفت این شرکت فرانسوی – ایتالیایی سال ۲۰۱۷ نه فروند هواپیمای ای تی آر ۷۲- ۶۰۰ اس و بقیه را در سال ۲۰۱۸ تحویل می دهد.

وی افزود چهار فروند از این هواپیماها قرار است ظرف مدت یک ماه پس از امضای قرارداد وارد شوند.

همچنین فرهاد پرورش در نشست خبری مراسم امضای قرارداد خریداین  ۲۰ فروند هواپیما گفت: این هواپیماها ۷۰ نفره با برد ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلومتر بوده که با هدف احیای فرودگاههای داخلی خریداری شده است؛ ضمن اینکه مصرف سوخت آنها ۶۵۰ کیلوگرم در هر ساعت پرواز است که بسیار کم مصرف و اقتصادی به شمار می‌رود.

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه این ۲۰ فروند هواپیما را تا پایان سال ۲۰۱۸ تحویل می گیریم، ادامه داد: ۲۰ فروند هواپیمای ای تی آر دیگر را، به صورت آپشنال به این شرکت هواپیما سازی سفارش داده ایم که در همین قرارداد، امکان اجرای آن دیده شده است.

مدیرعامل هما افزود: تا یک ماه آینده، ۴ فروند هواپیمای ای تی آر وارد کشور شده و تا پایان سال ۲۰۱۷ نیز، ۵ فروند دیگر به ناوگان هواپیمایی هما  افزوده می‌شود که در مجموع تا زمستان امسال، ۹ فروند هواپیمای ای تی آر در خدمت هما قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به همکاری های هما با ایرباس در بخش تولید قطعات سخت افزاری و نرم افزاری هواپیما خاطرنشان کرد: این قرارداد در خصوص هواپیماهای ای تی آر نیز، تسری داده شده؛ به نحوی که این شرکت هواپیماسازی متعهد شده که خدمات پس از فروش، خدمات فنی و پشتیبانی قطعات را  به هما ارائه دهد. همچنین آموزش خلبانان نیز با پشتیبانی ای تی آر، در مرکز آموزش خلبانان هما در تهران انجام می‌شود.

پرورش در خصوص هواپیماهای ایرباس نیز تصریح کرد: ۲۳ دی ماه نخستین ایرباس ۳۲۳ وارد کشور شد که از این تاریخ تا به حال، ۸۱۵ ساعت پرواز داشته و ۶۸ هزار مسافر را جابجا کرده است؛ ضمن اینکه این هواپیما توانایی پرواز تا سقف ۱۴ ساعت در هر پرواز را دارد.

پرورش در پایان مبلغ کل قرارداد را بیش از ۴۰۰ میلیون دلار ذکر و عنوان کرد: رقم قطعی آن بر اساس توافق طرف محرمانه است؛ ضمن اینکه در بخش هواپیماهای آپشنال، تغییرات مورد نظر هما می تواند تا ۱۰ درصد قیمت خرید را تغییر دهد.

به گفته وی، اولین فروند از بوئینگ ۷۷۷ که مرجوعی شرکت ترکیش ایرلاین است تا یک ماه و نیم دیگر تحویل هما خواهد شد.

امضای این قرارداد به دنبال توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی صورت گرفته است که بر اساس آن ایران با محدود کردن غنی سازی اورانیوم خود در ازای لغو تحریم های اقتصادی موافقت کرد.

این توافق هسته ای در واقع به شرکت های هواپیمایی امکان داد به بازار ایران سرازیر شوند. شرکت هواپیمایی بوئینگ مستقر در شیکاگو و رقیب اروپایی آن ایرباس نیز قراردادهای چند میلیارد دلاری با ایران امضا کردند.

سیاستمداران آمریکا درباره فروش هواپیما به ایران ابراز نگرانی کرده اند و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان درباره این توافق هسته ای شک و تردید دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.