کد خبر: 7112

تاریخ انتشار: خرداد ۲۴, ۱۳۹۶

بررسی ها نشان می دهد سکونت نزدیک فرودگاهها خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهد

نتایج بررسی محققان نشان می دهد قرار گرفتن در معرض صدای بلند به خاطر زندگی در مناطقی که مسیر پرواز هواپیماهاست، در طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به فشار خون و سکته مغزی را افزایش دهد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، روزنامه ایندی پندنت در گزارشی به قلم کیتی فوستر در پایگاه اینترنتی […]

نتایج بررسی محققان نشان می دهد قرار گرفتن در معرض صدای بلند به خاطر زندگی در مناطقی که مسیر پرواز هواپیماهاست، در طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به فشار خون و سکته مغزی را افزایش دهد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، روزنامه ایندی پندنت در گزارشی به قلم کیتی فوستر در پایگاه اینترنتی خود نوشت: محققان پس از بررسی اطلاعات مربوط به ۴۲۰ نفر که نزدیک فرودگاه بین المللی آتن -که فرودگاهی پررفت و آمد در یونان است- زندگی می کنند، دریافتند که زندگی در منطقه ای که میزان صدای هواپیماها بیشتر است، به ویژه در شب ، با فشار خون بالا ارتباط دارد.

ظاهراً افزایش هر ۱۰ دسی بل صدای هواپیما در شب، خطر ابتلا به فشار خون را ۶۹ درصد افزایش می داد.
نتیجه این بررسی که در نشریه «پزشکی شغلی و محیط زیست» منتشر شد، همچنین حاکی از ارتباط میزان بالای آلودگی صوتی با افزایش خطر سکته مغزی بود.
با وجود این، محققان اعلام کردند (به خاطر تعداد اندک مواردی که چنین ارتباطی در آنها دیده شد)، این ارتباط به اندازه ای قوی نیست که از نظر آماری اهمیت داشته باشد.

بنا بر اعلام سازمان ملی بهداشت انگلیس، از هر چهار نفر در انگلیس، یک نفر مبتلا به فشار خون است، که این امر ممکن موجب فشار بیشتر بر قلب و اندام دیگر شود، و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بیماری های دیگر را افزایش دهد.
بخشی از این اطلاعات، برگرفته از بررسی است که درباره ارتباط بین قرار داشتن در معرض صدا نزدیک فرودگاهها و فشار خون بالا، بین سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ به عمل آمد.

محققان دانشگاه آتن دریافتند که حدود نیمی از شرکت کنندگان در این بررسی (اندکی کمتر از ۴۵ درصد) در طول روز در معرض بیش از ۵۵ دسی بل صدای هواپیما قرار گرفتند، در حالی که دست کم از هر چهار نفر، یک نفر (اندکی بیش از ۲۷ درصد) در طول شب در معرض بیش از ۴۵ دسی بل صدای هواپیما قرار گرفتند.

از هر ده نفر، فقط یک نفر (۱۱ درصد) در معرض بیش از ۵۵ دسی بل صدای رفت و آمد خودروها در جاده قرار گرفتند.

به گفته محققان، بین ۶-۲۰۰۴ و ۲۰۱۳، در ۷۱ درصد افراد ابتلا به فشار خون و تپش قلب تشخیص داده شد، و ۱۸ درصد دیگر هم دچار حمله قلبی شدند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.