کد خبر: 7185

تاریخ انتشار: تیر ۴, ۱۳۹۶

طوفان هواپیمای “روز قیامت آمریکا” را زمین‌گیر کرد

طوفان و گردباد شدید باعث تخریب شدید دو فروند هواپیمای ضدحمله اتمی آمریکا شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از دویچه وله، حادثه طوفان و گردباد حدود یک هفته پیش رخ داده است. اما این حادثه برای نیروی هوایی آمریکا چنان شرم‌آور است که یک هفته بعد از حادثه در باره آن سخن به میان […]

طوفان و گردباد شدید باعث تخریب شدید دو فروند هواپیمای ضدحمله اتمی آمریکا شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از دویچه وله، حادثه طوفان و گردباد حدود یک هفته پیش رخ داده است. اما این حادثه برای نیروی هوایی آمریکا چنان شرم‌آور است که یک هفته بعد از حادثه در باره آن سخن به میان آورده است. این حادثه سبب شد که دوهواپیمای ویژه مقاوم در برابر حمله اتمی در آمریکا از دور خارج شوند.

تخریب فعالیت این دوهواپیمای ویژه نیروی هوایی آمریکا در شرایطی است که مقامات نظامی آمریکا گفته بودند این هواپیماها در مقابل سیستم‌های گرمایشی شدید و امواج الکترومغناطیسی بمب اتم نیز مقاوم هستند.

نام این هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ از نوع E-4B را “روز قیامت (دومسدِی)” نهاده‌اند. طرح این هواپیماها در جریان جنگ سرد تکمیل شد و هدف آن فرماندهی جنگ توسط وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش آمریکا در فضا در صورت حمله اتمی روسیه به آمریکا بود.

این هواپیماها با سیستم‌های فوق محرمانه فناوری الکترونیک پیشرفته می‌توانند از طریق ماهواره با هر نقطه از جهان ارتباط برقرار کنند و با زیردریایی‌های اتمی رابطه داشته باشند.

نیروی هوایی آمریکا همچنین تایید کرده که دو فروند از مجموع چهار هواپیماهای نوع “روز قیامت” در روزهای میانی ماه ژوئن در پایگاه هوایی در ایالت نبراسکای این کشور، به رغم پوسته محافظ خارجی خود توسط طوفان و گردبادآسیب دیده‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که نیروی هوایی آمریکا در بیانیه خود در این باره مشخص نکرده که این هواپیماها چه زمانی بار دیگر امکان پرواز خواهند داشت.

شبکه تلویزیونی “سی‌ان‌ان” آمریکا نیز گزارش داده که در جریان طوفان و گردباد اخیر در آمریکا هشت فروند هواپیمای نظامی این کشور نیز آسیب دیده‌اند. در این گزارش آمده است که هواپیماهای آسیب دیده، هواپیماهای شناسایی بوئینگ از نوع RC-135 بوده‌اند.

پاتریک رایدر، سخنگوی نیروی هوایی آمریکا در این باره به خبرنگار شبکه تلویزیونی “سی‌ان‌ان” گفت شش فروند از این هواپیماهای آسیب دیده تعمیر شده و بار دیگر امکان پرواز دارند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.