کد خبر: 7206

تاریخ انتشار: تیر ۸, ۱۳۹۶

معرفی سیستم مدیریت ایمنی در ایرلاین

مسافرین پروازی معمولا از یک شرکت هواپیمایی چند توقع اساسی دارند مانند پرواز بدون تاخیر ، کیفیت هواپیما از لحاظ ایمنی ، کیترینگ و مهم تر از همه برخورد مناسب کادر پرواز طی مدت سفر. این موارد مستلزم مجموعه ای وسیع و حرفه ای می باشد که چهار عامل اصلی مدیریت کلان شرکت هواپیمایی را […]

مسافرین پروازی معمولا از یک شرکت هواپیمایی چند توقع اساسی دارند مانند پرواز بدون تاخیر ، کیفیت هواپیما از لحاظ ایمنی ، کیترینگ و مهم تر از همه برخورد مناسب کادر پرواز طی مدت سفر. این موارد مستلزم مجموعه ای وسیع و حرفه ای می باشد که چهار عامل اصلی مدیریت کلان شرکت هواپیمایی را عهده دار است.


۱- افراد متخصص
۲- تجهیزات و امکانات کارآمد
۳- وجود دستور العمل های استاندارد هوانوردی
۴- چگونگی پیاده سازی استاندارهای هوانوردی

شرکت هواپیمایی که بیش از ده ها بخش تخصصی را در خود جای می دهد ، همواره با مشکلات و کم و کاستی هایی مواجه می شود که این مشکلات بر کاهش کارایی سیستم و مجموعه اثرگذار خواهد بود.
لذا از سال ۲۰۱۳ سیستم مدیریت ایمنی با نگاهی حرفه ای تر از پیش در صنعت هوانوردی دنیا ، به نام SMSمعرفی شد.

Safety Management System

این سیستم کاملا مدیریتی با دو استراتژی نسبت به کنترل و یا کاهش ریسک های موجود در تمامی فرآیندهای شرکت هواپیمایی قدم برداشته است.
در این سیستم استراتژی های واکنشی و پیشگیرانه نقش اساسی را بر عهده دارند.

در روش واکنشی ، تیم های تخصصی طی بررسی کارشناسی رویدادهای به وقوع پیوسته با استفاده از دانش و مهارت تحلیل عوامل ریشه ای(RCA) اقدام نموده و در نهایت با هدف جلوگیری از تکرار موارد مشابه با طراحی و صدور برنامه اقدام اصلاحی مناسب، تکرار رویدادهای مشابه را به سمت کاهش ، جهت دهی میکنند.

اما در استراتژی پیشگیرانه قبل از وقوع رویدادها میتوان از وقوع آنها جلوگیری نمود که در این استراتژی سه ابزار مهم نقش اساسی در شناسایی مخاطراتی که باعث بروز حوادث و حتی سوانح خواهند بود ، را دارند به شرح :

۱- بازخوانی و آنالیز اطلاعات پرواز ثبت شده درFDR(جعبه سیاه)
۲- استقرار سیستم دریافت گزارشهای داوطلبانه مخاطرات از تمامی پرسنل
۳- بازرسی های ایمنی و ممیزی های کیفی

با سه ابزار فوق مخاطرات بالقوه و موجود در شرکت به خوبی شناسایی و با ارزیابی ریسک آنها ، قبل از وقوع رویدادها ، قابل کنترل و مدیریت خواهند بود.

در این مسیر ، مهم آن است که با اجرای دقیقSMS ، نیاز به رصد و مانیتورینگ پیوسته نسبت به کلیه مراحل عملیاتی شرکت میباشد که توسط واحد مدیریت ایمنی صورت می پذیرد و به محض مشاهده عبور از خط قرمزهای ایمنی از پیش تعریف شده در تمامی حوزه های شرکت ،هشدارهای لازم را صادر و در برخی مواقع از ادامه عملیات تا حصول اطمینان از سطح ایمنی استاندارد ، جلوگیری به عمل می آورد.

فعالیت حرفه ای سیستم مدیریت ایمنی با متد نوین ، امروزه در صنعت هوانوردی با عنوانSMSیکی از ارکان اساسی در شرکت های هواپیمایی میباشد که با بهره گیری از متخصصین کارآمد این سیستم قابل استقرار ، پیاده سازی و استمرار خواهدبود.

طی سال های اخیر به همت مدیران و کارشناسان خدوم سازمان هواپیمایی کشوری در حوزه معاونت محترم استاندارد پرواز و شرکت های هواپیمایی سیستم مدیریت ایمنی مطابق آخرین استاندارهای صنعت هوانوردی به اجرا گذارده شده و اثر مثبت آن کاملا ملموس می باشد.

با آرزوی حفظ پروازهای ایمن در کشورمان

 

مسعود اسکندری
ایمنی پرواز هواپیمایی قشم

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.