کد خبر: 7229

تاریخ انتشار: تیر ۱۰, ۱۳۹۶

رصد خورشید گرفتگی از هواپیما/اخترشناسان از سایه ماه عقب می مانند

به گزارش مهر ، به نقل از اسپیس، بسیاری از مردم آمریکا از این بیم دارند که پوشش ناشی از ابرها مانع از رصد خورشید گرفتگی ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد) شود. به همین منظور گروهی از اخترشناسان بر آن شده اند تا این پدیده استثنایی را سوار بر هواپیما مشاهده کنند. به این منظور آنها […]

به گزارش مهر ، به نقل از اسپیس، بسیاری از مردم آمریکا از این بیم دارند که پوشش ناشی از ابرها مانع از رصد خورشید گرفتگی ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد) شود.

به همین منظور گروهی از اخترشناسان بر آن شده اند تا این پدیده استثنایی را سوار بر هواپیما مشاهده کنند.

به این منظور آنها یک فروند هواپیمای خطوط پروازی آلاسکا ایرلاینز را به صورت چارتری در اختیار می گیرند تا رصد خورشید گرفتگی را از ارتفاع بیش از ۱۰ هزار متری انجام دهند.
معاون بازاریابی آلاسکا ایرلاینز در این خصوص گفت: شرایط منحصربفردی است که طی آن می توانیم تجربه استثنایی رصد خورشید گرفتگی از آسمان را برای اخترشناسان فراهم کنیم. آنها درحالی که از فراز اقیانوس آرام عبور می کنند یکی از بهترین رصدهای ممکن را انجام خواهند داد.
بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، پرواز این اخترشناسان از فرودگاه بین المللی پورتلند در ارگان در ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی ۳۰ مرداد آغاز می شود.
گفته می شود برای حضور اخترشناسان در این برنامه بلیطی فروخته نمی شود و شرکت آنها در این برنامه رصدی صرفا در قالب یک دعوت خاص از اخترشناسان برتر صورت می گیرد.

جالب اینجاست که آلاسکا ایرلاینز هنوز نمی داند که دقیقا چند نفر سوار بر این پرواز خواهند شد. البته این هواپیما ظرفیت ۱۸۱ نفر را برای این برنامه رصدی دارد. با این حال خبر می رسد که کمتر از ۱۰۰ نفر سوار بر این پرواز می شوند تا بدین ترتیب شرایط بهترین برای رصد فراهم شود.
البته اخترشناسانی که سوار بر هواپیما می شوند این شانس را ندارند که با سرعتی همپای عبور سایه ماه اقدام به رصد خورشید گرفتگی کنند. تخمین زده می شود سایه ماه با سرعت بین ۴۶۷۰ تا ۲۴۰۰ کیلومتر بر ساعت غرب تا شرق آمریکا را طی کند.

خورشید گرفتگی دو ماه دیگر تنها در خاک آمریکا قابل مشاهده است و به همین دلیل پیش بینی می شود نه تنها شمار زیادی از مردم این کشور بلکه علاقمندان به نجوم از سایر کشورها هم خود را به آمریکا رسانده و برای تماشای آن در مسیری طولانی، خودروهایشان را آماده کنند. این خورشید گرفتگی از ارگان تا کارولینای جنوبی قابل رؤیت خواهد بود.

یکی از کارشناسان ضمن پیش بینی این نکته که بین ۱٫۸۵ تا ۷٫۴ میلیون نفر همزمان با وقوع خورشیدگرفتگی، راهی جاده شده و همزمان با آن حرکت خواهند کرد گفت: تصور کنید تا ۲۰ برابر جشنواره هایی که تا ۴۰۰ هزار نفر در آن شرکت می کنند به طور همزمان در جاده ها به راه بیفتند

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.