کد خبر: 7560

تاریخ انتشار: مرداد ۱۶, ۱۳۹۶

سهم ایران‌ایر در انتقال زائران به ۷۷ درصد رسید/ اعزام حجاج در چهار فرودگاه کشور پایان یافت‌

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها با بیان اینکه عملیات اعزام حجاج در چهار فرودگاه اردبیل، بندرعباس، همدان و تبریز‌ پایان یافت، گفت: تا دیشب ۱۶هزار و ۱۰۰ حاجی به خانه خدا منتقل شدند که سهم هما در آن ۷۷ درصد و سهم سعودی ۲۳ درصد بود. سید محمود رضوی در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس، اظهار […]

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها با بیان اینکه عملیات اعزام حجاج در چهار فرودگاه اردبیل، بندرعباس، همدان و تبریز‌ پایان یافت، گفت: تا دیشب ۱۶هزار و ۱۰۰ حاجی به خانه خدا منتقل شدند که سهم هما در آن ۷۷ درصد و سهم سعودی ۲۳ درصد بود.

سید محمود رضوی در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس، اظهار داشت: ‌‌اعزام زائران حج تمتع امسال از ۲۰ فرودگاه کشور در حال انجام است؛ پیش از این و در دوره‌های قبل عملیات اعزام پذیرش حجاج از ۱۹ فرودگاه کشور انجام می‌شد، اما امسال فرودگاه بیرجند نیز به فهرست‌ فرودگاه‌های اعزام حجاج، اضافه شده است.

رضوی بیان کرد: تا شب گذشته ۶۲ پرواز برای اعزام حجاج انجام شد و امروز نیز ۱۲ پرواز برای اعزام حجاج انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امروز از ۴ فرودگاه کشور حجاج به‌ خانه خدا منتقل می‌شوند، افزود: ‌امروز از فرودگاه امام خمینی (ره) ۴ پرواز، از فرودگاه کرمان ۴ پرواز، از فرودگاه مشهد ۲ پرواز و از فرودگاه اصفهان نیز ۲ پرواز برای اعزام حجاج انجام می‌شود.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها اضافه کرد: تاکنون در فرودگاه‌‌های امام خمینی (ره)، اردبیل، اصفهان، بندرعباس، تبریز، کرمان، مشهد و همدان عملیات اعزام حجاج انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه همچنین عملیات اعزام حجاج در چهار فرودگاه اردبیل، بندرعباس، همدان و تبریز‌ پایان گرفت، افزود: تا شب گذشته جمعاً  بیش از ۱۶ هزار و ۱۰۰ حاجی به خانه خدا منتقل شدند که سهم هما در این جابه‌‌‌جایی‌ها ۷۷ درصد و سهم ایرلاین سعودی ۲۳ درصد بوده است.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد: امروز نیز حدود ۳۰۰۰ نفر از حجاج از طریق پروازهای ایران‌ایر و ایرلاین سعودی به خانه خدا اعزام می‌شوند.

رضوی بیان کرد: طبق برنامه قبلی عملیات اعزام حجاج تا پنجم شهریورماه ادامه دارد و عملیات برگشت نیز طبق برنامه قبلی از ۱۵ شهریورماه آغاز خواهد شد و تا سوم مهرماه ادامه دارد.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها یادآور شد: به علت تغییر سهم ایرلاین‌‌های هما و سعودی در جابه‌جایی حجاج، ممکن است برنامه‌ سفرهای برگشت یکی دو روز جا‌به‌جا شود.

رضوی اضافه کرد: زائران استان‌های تهران، البرز، قزوین، سمنان، مرکزی، قم، لرستان و کاشان از فرودگاه امام خمینی (ره) اعزام می‌شوند.

وی افزود: پیش از این مقرر بود ۵۰ درصد پروازهای حجاج توسط ایرلاین سعودی و ۵۰ درصد توسط ایران‌ایر انجام شود که سعودی‌ها نیامدند و فعلاً ۷۵ درصد پروازها توسط ایران‌ایر و ۲۵ درصد توسط ایرلاین سعودی انجام می‌‌شود.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه امسال ۸۶ هزار و ۲۴۰ زائر ایرانی عازم سرزمین وحی می‌شوند، اظهار داشت: کل زمان عملیات رفت حجاج فعلاً ۲۳ روز تعیین شده است.

به گزارش فارس‌ پروازهای امسال حجاج از ۳ فرودگاه تبریز، مشهد و اهواز توسط شرکت هواپیمایی سعودی انجام می‌شود و ایران‌ایر مسئولیت انتقال حجاج از ۱۷ فرودگاه دیگر را بر عهده دارد.

‌پروازهای فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، اردبیل، ارومیه، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، همدان و یزد توسط ایران‌ایر انجام خواهد شد.

‌نخستین پرواز زائران ایرانی با برگزاری مراسمی در فرودگاه امام خمینی (ره ) ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۹ مردادماه از استان تهران با هواپیمای ایران‌ایر انجام شد.

امسال ۸۶ هزار و ۲۴۰ زائر‌ ایرانی عازم سرزمین وحی می شوند. قرار است ۶۸ هزار زائر ایرانی توسط پروازهای ایران‌ایر و حدود ۱۸ هزار زائر توسط هواپیمایی سعودی عازم عربستان‌ شوند که سهم فرودگاه امام خمینی (ره ) حدود ۲۵ هزار و ۲۰۰ زائر خواهد بود.

در عملیات حج امسال ۱۰ هزار و ۴۰۰ زائر از فرودگاه مشهد، ۷هزار زائر از‌ گرگان، ۶‌هزار و ۴۰۰ زائر از اصفهان، ۵ هزار نفر از فرودگاه اهواز‌، ۳ هزار و ۷۰۰ نفر از شیراز‌، ۳۵۰۰ زائر از ساری، ۳۴۰۰ نفر از همدان، ۳۲۴۰ نفر از تبریز، ۲۹۰۰ زائر از کرمان، ۲۷۰۰ نفر از ارومیه، ۲۴۰۰ نفر از یزد، ۲۱۰۰ زائر‌ از فرودگاه زاهدان، ۱۶۰۰ حاجی از فرودگاه بندر عباس‌، ۱۶۰۰ نفر از ‌فرودگاه بیرجند، ۱۳۰۰ نفر از کرمانشاه‌، ۱۱۰۰ نفر از زنجان، ۱۰۶۰ حاجی از ‌بوشهر، ۸۱۰ زائر از رشت ۸۱۰ نفر و ۷۹۵ حاجی از فرودگاه اردبیل عازم بیت الله الحرام خواهند شد.

بنابراین گزارش، پیش از این قرار بود هما ۵۰ درصد زوار ایرانی و ایرلاین سعودی هم ۵۰ درصد‌ زوار ایرانی را در عملیات حج امسال جابه‌جا کنند اما با کاهش سهم سعودی‌ها، هما مجبور شد انتقال ۷۵ درصد زوار را بر عهده‌ بگیرد‌.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.